W niektórych krajach UE wybory do Parlamentu Europejskiego wybory już się zaczęły, Polska zagłosuje jako ostatnia. W piątek o północy zaczyna się cisza wyborcza, i aż do niedzieli do godziny 22 nie można publikować sondaży, ani podawać wyników wyborczych - powiedział szef PKW Ferdynand Rymarz.
PKW przypomniała na konferencji prasowej, że wybory rozpoczęły się już w Holandii (4 czerwca), w Czechach (5 czerwca) i na Łotwie (6 czerwca). Polska to ostatni kraj, w którym zakończy się głosowanie w eurowyborach. Lokale zostaną zamknięte o godz. 22.
W trakcie ciszy wyborczej tylko frekwencja
Do tego czasu, począwszy od północy w piątek, obowiązuje cisza wyborcza. - W czasie jej trwania zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości sondaży, ale też wyników wyborów z zagranicy, chociaż głosowanie już by się tam zakończyło np. w Stanach Zjednoczonych. PKW poda te wyniki w niedzielę po godz. 22 - wyjaśnił Rymarz. Wtedy też - jak dodał - będą mogły być opublikowane wyniki z obwodów zamkniętych: szpitali czy zakładów karnych.
W niedzielę o godz. 22.30, czyli już po zamknięciu lokali wyborczych PKW podsumuje przebiegu głosowania. W trakcie dnia będzie podawać, ile wynosi frekwencja (pierwsza konferencja o 13.30).
Wyniki już w poniedziałek
- Po godzinie pierwszej w nocy - z niedzieli na poniedziałek aż do rana, sukcesywnie, będziemy podawali komunikaty o nieoficjalnych wynikach głosowania w kraju na podstawie 25, 50, 75 i 95 proc. - powiedział Rymarz.
Nieoficjalne wyniki wyborów zostaną podane w poniedziałek - 8 czerwca - w godzinach porannych. Oficjalne wyniki poznamy wieczorem 8 czerwca.
Jak głosować?
Prawo głosowania w wyborach mają wszystkie osoby, które ukończył 18 rok życia. W głosowaniu nie mogą wziąć udział osoby, które zostały pozbawione praw publicznych orzeczeniem sądu, praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu oraz te, które zostały ubezwłasnowolnione. Jeśli chcemy zagłosować w miejscu zameldowania, należy udać się do lokalu wyborczego w swojej okolicy w godzinach 8-22. Należy mieć ze sobą dokument stwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport). Jeśli natomiast chcemy głosować w miejscu gdzie nie jesteśmy zameldowani, to powinniśmy mieć zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu - tzn. tam gdzie mamy zamiar głosować. Takie zaświadczenie należy uzyskać najpóźniej dziś.
By głos był ważny
Aby nasz głos był ważny należy postawić jeden krzyżyk przy nazwisku kandydata, którego chcemy wskazać. Można postawić krzyżyk przy nazwiskach wszystkich kandydatów jednej listy, ale będzie on liczony tylko na konto osoby z numerem 1 na tej liście. Jeśli natomiast postawimy krzyżyk przy nazwiskach kandydatów z różnych list, głos ten nie będzie uznany za ważny.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24