Polska

"Udział mediów powoduje chaos". Nowa prezes TK wprowadza ograniczenia

Polska

TVN24Trybunał Konstytucyjny

Decyzją nowej prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzi Julii Przyłębskiej, na terenie TK zakazano dziennikarzom rejestrowania dźwięku i obrazu, w tym fotografowania - informują media. Przedstawiciele redakcji będą mogli przebywać na sali rozpraw bez możliwości nagrywania i fotografowania w trakcie obrad - potwierdziło biuro prasowe TK w rozmowie z tvn24.pl. Ekipa TVN24 także nie została wpuszczona na salę obrad.

O sprawie jako pierwsza poinformowała agencja informacyjna Polska Press, której fotoreporter nie został wpuszczony na salę rozpraw - poinformował portal Wirtualne Media. Ekipa reporterska TVN24 także nie została wpuszczona.

W rozmowie telefonicznej z przedstawicielem biura prasowego Trybunału Konstytucyjnego, tvn24.pl dowiedział się, że dziennikarze będą wpuszczani na salę rozpraw, jednak bez możliwości rejestrowania dźwięku i obrazu, a fotoreporterzy nie będą mogli robić zdjęć.

Tvn24.pl pomimo próśb, nie otrzymała oficjalnego wyjaśnienia wprowadzenia nowych zasad relacjonowania rozpraw Trybunału Konstytucyjnego.

Przyłębska: nie jestem przyzwyczajona do obecności mediów na każdej rozprawie

W radiowej Jedynce Przyłębska odniosła się do informacji w sprawie relacjonowania rozpraw przez dziennikarzy. Podkreśliła, że "jako sędzia sądu powszechnego nie jest przyzwyczajona do tego, aby na wszystkich rozprawach były media".

- Uważam, że są oczywiście pewne sprawy, które wzbudzają szczególne zainteresowanie - wtedy można przewidzieć udział mediów. Natomiast uważam, że nasz obowiązek upublicznienia sprawy jest zrealizowany poprzez internetową transmisję i każdy może poprzez internet śledzić rozprawę - podkreśliła. Prezes dodała, że w przypadku spraw o mniejszej skali, rozpatrywanych na mniejszej sali, udział mediów powoduje "pewien chaos". Zastrzegła, że przy większych sprawach będzie tak, jak dotychczas. - Przesadne zainteresowanie, pojawianie się dużej ilości mediów nie sprzyja spokojnemu rozpoznaniu sprawy - oświadczyła. Sędzia Przyłębska została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę na prezesa TK 21 grudnia 2016 r.

Autor: tmw/ib / Źródło: PAP, wirtualnemedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości