"Udział mediów powoduje chaos". Nowa prezes TK wprowadza ograniczenia

Polska

tvn24Sędzia Julia Przyłębska została powołana na prezesa TK 21 grudnia 2016 r.

Decyzją nowej prezes Trybunału Konstytucyjnego sędzi Julii Przyłębskiej, na terenie TK zakazano dziennikarzom rejestrowania dźwięku i obrazu, w tym fotografowania - informują media. Przedstawiciele redakcji będą mogli przebywać na sali rozpraw bez możliwości nagrywania i fotografowania w trakcie obrad - potwierdziło biuro prasowe TK w rozmowie z tvn24.pl. Ekipa TVN24 także nie została wpuszczona na salę obrad.

O sprawie jako pierwsza poinformowała agencja informacyjna Polska Press, której fotoreporter nie został wpuszczony na salę rozpraw - poinformował portal Wirtualne Media. Ekipa reporterska TVN24 także nie została wpuszczona.

W rozmowie telefonicznej z przedstawicielem biura prasowego Trybunału Konstytucyjnego, tvn24.pl dowiedział się, że dziennikarze będą wpuszczani na salę rozpraw, jednak bez możliwości rejestrowania dźwięku i obrazu, a fotoreporterzy nie będą mogli robić zdjęć.

Tvn24.pl pomimo próśb, nie otrzymała oficjalnego wyjaśnienia wprowadzenia nowych zasad relacjonowania rozpraw Trybunału Konstytucyjnego.

Przyłębska: nie jestem przyzwyczajona do obecności mediów na każdej rozprawie

W radiowej Jedynce Przyłębska odniosła się do informacji w sprawie relacjonowania rozpraw przez dziennikarzy. Podkreśliła, że "jako sędzia sądu powszechnego nie jest przyzwyczajona do tego, aby na wszystkich rozprawach były media".

- Uważam, że są oczywiście pewne sprawy, które wzbudzają szczególne zainteresowanie - wtedy można przewidzieć udział mediów. Natomiast uważam, że nasz obowiązek upublicznienia sprawy jest zrealizowany poprzez internetową transmisję i każdy może poprzez internet śledzić rozprawę - podkreśliła. Prezes dodała, że w przypadku spraw o mniejszej skali, rozpatrywanych na mniejszej sali, udział mediów powoduje "pewien chaos". Zastrzegła, że przy większych sprawach będzie tak, jak dotychczas. - Przesadne zainteresowanie, pojawianie się dużej ilości mediów nie sprzyja spokojnemu rozpoznaniu sprawy - oświadczyła. Sędzia Przyłębska została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę na prezesa TK 21 grudnia 2016 r.

Autor: tmw/ib / Źródło: PAP, wirtualnemedia.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: