"Włodku, przyjacielu, zrobiliśmy to". SLD i Wiosna łączą się, jest nazwa nowej partii

Polska

Aktualizacja:
Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosna stworzą partię Nowa Lewicatvn24
wideo 2/2

Przyjęty został statut, który dzieli władze między Sojusz Lewicy Demokratycznej i Wiosnę na poziomie kraju i województw. Będzie dwóch przewodniczących, dwie przewodniczące, albo przewodnicząca i przewodniczący - powiedział w sobotę lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Nowa partia, powstania z połączenia obu ugrupowań, ma przyjąć nazwę Nowa Lewica - zapowiedział przewodniczący Wiosny Robert Biedroń.

W sobotę w Warszawie obradowały ciała statutowe Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny Roberta Biedronia. Celem było wypracowanie decyzji o konsolidacji obydwu ugrupowań w jeden projekt polityczny.

Statut "dzieli władzę miedzy dwie partie"

Lider SLD Włodzimierz Czarzasty powiedział na konferencji prasowej, że po całym dniu obrad i konsultacjach w województwach konwencja SLD podjęła decyzję w sprawie zmiany statutu. Jak mówił, za przyjęciem uchwały o przyjęciu nowego statutu SLD umożliwiającego połączenie sił z Wiosną na 127 delegatów Sojuszu, za głosowało 109, przeciwko było 10, 8 osób wstrzymało się od głosu. - Został przyjęty statut, który chyba pierwszy raz w historii dzieli władzę miedzy dwie partie na poziomie kraju oraz na poziomie poszczególnych województw. Będzie dwóch przewodniczących, dwie przewodniczące albo przewodnicząca i przewodniczący, tak wynika ze statutu - powiedział Czarzasty. - Po drugie, wszystkie władze na poziomie kraju i województw są podzielone po połowie, równa liczba członków i członkiń SLD i Wiosny, Wiosny i SLD - dodał.

"Kończy się powoli rozdział pod tytułem SLD"

Czarzasty przekazał, że została również przyjęta preambuła programowa ustalona z Wiosną. - W związku z tym kończy się powoli rozdział pod tytułem SLD i pewnie twojej partii Wiosny - powiedział Czarzasty, zwracając się do Biedronia. Wyjaśnił, że proces konsolidacji SLD i Wiosny ostatecznie nastąpi po zarejestrowaniu statutu przez sąd. Wtedy będzie kongres, który przystąpi do wyboru władz.

"Historyczny moment"

- To historyczny moment dla polskiej lewicy. Lewica zawsze wygrywa wybory, gdy idzie do nich zjednoczona, zawsze odnosi sukcesy, gdy idzie we wspólnocie, i ponosi klęskę, gdy idzie podzielona. I odrobiliśmy wielką lekcję w ostatnich wyborach – powiedział Robert Biedroń. Jak mówił, jeszcze kilka tygodni temu Polska była jedynym krajem, w którym nie było lewicy. - Dziś nie tylko lewica wróciła do polskiej polityki, jest w polskim parlamencie, ale wielu milionom Polek i Polaków daje nadzieję, że polityka może inaczej wyglądać – powiedział Biedroń. - Dlatego cieszę się i gratuluję SLD tej decyzji, która została podjęta dzisiaj podczas konwencji – mówi. Zaznaczył, że ciała statutowe Wiosny także podejmowały dzisiaj ważne decyzje i przyjęły jednogłośnie uchwałę intencyjną dotyczącą zjednoczenia lewicy. Jak podkreślił Biedroń, decyzja ta została podjęta, by stworzyć silną, lewicową, progresywną, europejską, otwartą i nowoczesną partię, która będzie się nazywała Nowa Lewica. - To początek konsolidacji wszystkich sił lewicowych, postępowych, dopiero początek – ocenił Bieroń. Przypomniał, że przed lewicą wybory prezydenckie, w których zapewne po nowym roku przedstawi wspólnego kandydata, oraz wybory parlamentarne i samorządowe. - Włodku, przyjacielu, zrobiliśmy to – powiedział Biedroń, zwracając się do Czarzastego. Po tych słowach obaj liderzy wymienili się znaczkami partyjnymi: Sojuszu i Wiosny.

Biedroń: stworzymy związek partnerski

Wcześniej Biedroń zabrał głos podczas sobotniej konwencji Wiosny.

- Jesteśmy tutaj dzisiaj, żeby otworzyć nowy etap funkcjonowania naszej siły politycznej. Żeby otworzyć nowy etap naszej współpracy. Przed nami zjednoczenie - mówił Biedroń. - Powstanie za kilka tygodni nowe ugrupowanie, nowa siła polityczna, na którą tak długo czekaliśmy, w której będziemy rządzić po partnersku, będziemy równoważnym partnerem naszych braci i sióstr z Sojuszu Lewicy Demokratycznej - dodał. - Będziemy współtworzyć nową, europejską lewicę w Polsce. Stworzymy pierwszy w historii związek partnerski, w którym będziemy po prostu partnerami - dodał.

"Wysyłamy mocny sygnał"

Biedroń podkreślił, że Lewica zawsze wygrywa wybory, kiedy idzie zjednoczona. - Połączyliśmy trzy pokolenia Lewicy i odnieśliśmy sukces. Zjednoczeni jesteśmy w stanie zdziałać wiele, zrobiliśmy doskonały wynik. Pora na kontynuację – powiedział lider Wiosny. Dodał też, że jego partia wprowadziła do Sejmu wielu swoich przedstawicieli, a także ma swoją senatorkę. Podkreślił, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie to, że Wiosna jest wielonurtowa, wielowątkowa. - Pamiętamy o przeszłości, ale myślimy głównie o przyszłości. Dlatego budujemy nowoczesną, progresywną formację lewicową. Dziś wysyłamy mocny sygnał - Lewica się jednoczy. Pora, żeby zjednoczyć Polskę, zjednoczyć Polki i Polaków – powiedział Biedroń. - Dlaczego chcemy się połączyć? Bo nam dobrze wychodzi budowanie mostów. My lubimy łączyć, budować mosty i burzyć mury. I dlatego podjęliśmy takie kroki kilka miesięcy temu, kiedy budowaliśmy w Polsce wspólny blok lewicowy – mówił.

"W 2023 roku będziemy mieli ponad 231 posłów w parlamencie"

Otwierając konwencję Wiosny, sekretarz generalny tej partii Krzysztof Gawkowski podziękował za 314 dni, które upłynęły od konwencji założycielskiej na warszawskim Torwarze. Podkreślił, że wielu polityków tego ugrupowania pełni dziś w parlamencie ważne funkcje.

Gawkowski, który jest szefem klubu Lewicy, wymienił m.in. wiceprzewodniczących klubu: Krzysztofa Śmiszka, Monikę Pawłowską i Beatę Maciejewską, a także wiceprezeskę Wiosny Gabrielę Morawską-Stanecką, która została wicemarszałkiem Senatu.

- Doceniamy to, że dostaliśmy się do parlamentu, ale to jest początek drogi - podkreślił Gawkowski. - Mamy określony cel dla Wiosny i dla Lewicy. To rok 2023 - to przyszłe rządy Lewicy w Polsce i wdrażanie naszego programu - podkreślił polityk Wiosny.

Zapewnił, że Lewica nie będzie w parlamencie totalną opozycją, ale grupą ludzi, która nie zmieni swojego kursu.

- W 2023 roku nie będzie 49 posłanek i posłów [Lewicy - red.]. Nie będzie dwóch senatorów. Będzie nas ponad 231 mandatów w polskim parlamencie, to jest nasz cel - zapowiedział sekretarz generalny Wiosny.

Gawkowski ocenił, że Lewica jest niewygodna dla innych partii opozycyjnych. - Boją się nas i mają, czego się bać, bo my mamy jasne i wyraziste poglądy i nie będziemy bać się mówić o sprawach dotyczących równości płci, o rozdziale państwa od Kościoła - podkreślił.

- Nasz cel to parlament 2023, ale nasz cel to również silne samorządy - zapowiedział.

"Chcemy, żeby powstała nowa formuła"

- Chcemy, żeby powstała nowa formuła partii lewicowej, która nie będzie walczyła o przekroczenie progu na poziomie pięciu czy ośmiu procent, tylko realnie będzie walczyła o rządzenie, a przynajmniej współrządzenie naszym krajem za cztery lata – mówił sekretarz generalny SLD Marcin Kulasek.

- Uważamy, że jako lewica jesteśmy w stanie, prowadząc rozsądną politykę opozycji konstruktywnej, a nie totalnej, za cztery lata odsunąć PiS od władzy - dodał.

Zandberg: mam nadzieję, że nowa formacja będzie dobrym sojusznikiem

Lewica Razem nie bierze udziału w zjednoczeniu. Pod koniec listopada partia zadeklarowała, że nie połączy się w jedną partię z SLD i Wiosną, z którymi współtworzy klub parlamentarny Lewica.

W sobotę lider Lewicy Razem Adrian Zandberg wziął udział w konwencji Wiosny jako gość. Podkreślał, że to ważny dzień dla Lewicy, w której zaczyna się nowy etap współpracy. - Idziecie w stronę stworzenia nowej formacji która, mam nadzieję, będzie naszym dobrym sojusznikiem – powiedział, zwracając się do działaczy Wiosny. Zaznaczył, że działacze Wiosny z pewnością podejmą najlepsze decyzje dla swojej formacji. - Macie w nas sojuszników, macie w nas przyjaciół, którzy chcą z wami w 2023 roku utworzyć koalicyjny klub – zapewnił Zandberg. Podkreślił, że są bliżej celu niż pół roku temu, gdy zaczynali współpracę. Jak mówił, mało kto dawał wtedy partiom lewicowym szansę na wejście do Sejmu. - Dziś koalicyjna lewica jest w nim trzecią siłą, realną siłą – zauważył. Podkreślił, że spodziewa się, iż w przyszłości lewica stanie się "najpierw drugą, a potem pierwszą siłą rządzącą Polską".

Autor: asty,momo,kb,js//plw,ral / Źródło: PAP