Niepełnosprawni chcą głosować samodzielnie, bez pomocy osób trzecich. Żądają zmiany prawa, która im to umożliwi. - Tylko w mojej głowie może być informacja, na kogo oddałem głos - argumentuje niewidomy Tomasz Strzemiński. Państwowa Komisja Wyborcza rozkłada ręce. - To nie leży w naszych kompetencjach - zastrzega członkini PKW, sędzia Maria Grzelka.
Niewidomi, których w Polsce są dwa miliony w wyborach głos mogą oddać z pomocą opiekuna. Uważają, że w ten sposób łamane jest prawo, bowiem każda osoba powinna mieć możliwość głosowania przy zachowaniu zasady tajności.
To wina ustawodawcy
Rozwiązaniem problemu jest głosowanie przy użyciu odpowiednio przygotowanych kart wyborczych. Jednak by móc tego dokonać, konieczna jest zmiana ordynacji wyborczej. Do tej pory, Państwowa Komisja Wyborcza w tym kierunku jednak nic nie zrobiła. Swoją bierność argumentuje brakiem uprawnień do zmiany prawa.
Państwowa Komisja nie jest władna zajmować wiążącego stanowiska w tej kwestii. Stwierdzenia, że to właśnie stanowisko PKW jest przeszkodą w głosowaniu przez osoby niewidome bez pomocy osób trzecich, są nieprawdziwe. sędzia Maria Grzelka
- To nie Państwowa Komisja Wyborcza, a ustawodawca nie zaakceptował szablonu, który w oddaniu głosu ma pomóc osobom niewidomym - mówi Grzelka. I dodaje: - Państwowa Komisja nie jest władna zajmować wiążącego stanowiska w tej kwestii. (...) To nie z woli PKW, lecz z woli ustawodawcy osoby niewidome nie mogą przy głosowaniu posługiwać się innym narzędziem, jak tylko urzędowa karta do głosowania.
Swojego niezadowolenia z kształtu obowiązującego prawa wyborczego nie ukrywa niewidomy Tomasz Stemiński. W ramach protestu przyszedł do lokalu wyborczego, wziął kartę do głosowania, jednak do urny już jej nie wrzucił. - Zabrałem kartę (do głosowania - red.) na pamiątkę tego faktu, że nie mogę samodzielnie oddać głosu w trybie tajnym. Bo tutaj właśnie o to chodzi, żeby osoba niewidząca mogła oddać głos samodzielnie, bez pomocy osób trzecich.
Rozwiązanie? Głosowanie przez internet
Strzemiński uważa, że powinno wdrożyć się prawo, które umożliwi głosowanie wszystkim niepełnosprawnym. - Należy wspomnieć o osobach na wózkach, które nie mogą w lokalu oddać głosu ponieważ są sparaliżowane. Powinniśmy zastosować kilka rozwiązań, między innymi głosowanie przez internet, który może pomóc i reszcie społeczeństwa.
Państwowa Komisja Wyborcza na dyskusję nt. zmian w sposobie głosowania, jest jednak otwarta. - Oczywiście można podjąć dyskusję w tym przedmiocie, czy nie należałoby w tym zakresie czegoś zmienić. Padają argumenty za i przeciw, jak w każdej dyskusji, ale to ustawodawca powinien odnieść się do tej kwestii.
Pośrednik nielegalny
Jeszcze kilka miesięcy temu istniała szansa, że już w wyborach do europarlamentu, niepełnosprawni będą mogli głosować przez pośrednika. Rząd bowiem uchwalił nowelizację ordynacji wyborczej, która by to umożliwiała.
Jednak w marcu prezydent Lech Kaczyński ustawę skierował do Trybunału Konstytucyjnego - jej elementy uznał bowiem za niezgodne z konstytucją.
nsz//kdj
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24