10 kwietnia w Smoleńsku zostanie wskazana lokalizacja pomnika poświęconego ofiarom katastrofy lotniczej - zapowiedział w poniedziałek minister kultury Bogdan Zdrojewski. Minister w drugą rocznicę będzie przewodniczyć polskiej delegacji rządowej do Smoleńska i Katynia.
Zdrojewski w poniedziałek w Salonie Politycznym radiowej Trójki powiedział, że nie będzie wmurowania kamienia węgielnego 10 kwietnia w Smoleńsku, bo nie ma takiej potrzeby ani możliwości technicznej.
- W Smoleńsku leży śnieg. Warunki są dużo gorsze niż rok, czy dwa lata temu. Z tego powodu budowanie fundamentu pod pomnik w warunkach zimowych byłoby nieopłacalne, niestosowne, nieskuteczne - ocenił.
Jak przypomniał Zdrojewski, pomnik ma postać muru liczącego 115 metrów długości. - Usytuowanie fundamentu takiej długości wymaga odpowiednich warunków i technologii. Musimy poczekać aż przyjdzie wiosna do Smoleńska - uznał.
Minister powiedział również, że ustalenie lokalizacji pomnika nastąpiło trzy tygodnie temu. - Nie był to proces prosty, przebiegał w sposób skomplikowany, także z udziałem władz lokalnych. Ale trzy tygodnie temu udało nam się ustalić ostateczną lokalizację monumentu zgodnie z naszymi oczekiwaniami, w takim polu, w perspektywie dobrego widzenia pomnika. (...) Usytuowany on został optymalnie - podkreślił minister.
Rządowa delegacja na drugą rocznicę katastrofy
Minister kultury 10 kwietnia br. będzie przewodniczyć polskiej delegacji rządowej do Smoleńska i Katynia. Delegacja uczci pamięć ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i weźmie udział w uroczystościach rocznicowych na cmentarzu katyńskim. Na uroczystości zostały zaproszone rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, a także delegacja z Federacji Rodzin Katyńskich. Ze strony rosyjskiej w uroczystościach ma wziąć udział minister kultury Aleksandr Awdiejew.
Konkurs na projekt smoleńskiego pomnika ogłosili w ubiegłym roku wspólnie prezydenci Polski i Rosji, a regulamin zatwierdzili ministrowie kultury obu państw. Na konkurs nadesłano 91 prac. Zwycięzcami zostali rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski i grafik Dariusz Komorek.
Źródło: PAP