TVN24 | Polska

Polak na czele Międzynarodowego Trybunału Karnego

TVN24 | Polska

Autor:
akr,
mjz\mtom
Źródło:
PAP
Prof. Hofmański: chaos stworzony wokół wyborów, powoduje, że to wszystko przestaje być poddawane jakimkolwiek ocenom prawnymTVN24
wideo 2/5
TVN24Prof. Hofmański: chaos stworzony wokół wyborów, powoduje, że to wszystko przestaje być poddawane jakimkolwiek ocenom prawnym

Profesor Piotr Hofmański, sędzia Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze i były sędzia Sądu Najwyższego, został w czwartek wybrany prezydentem MTK. Pierwszym wiceprezydentem trybunału została Luz del Carmen Ibanez Carranza, a drugim Antoine Kesia-Mbe Mindua. Nowa prezydencja została wybrana na lata 2021-2024.

- Jestem bardzo zaszczycony tym, że mogę służyć jako nowy prezydent MTK (...). Szczególną przyjemność sprawia mi fakt, że jestem pierwszym prezydentem MTK pochodzącym z państw Europy Wschodniej – oświadczył sędzia Hofmański.

Hofmański orzeka w trybunale w Hadze od 2015 roku jako pierwszy Polak w historii tej działającej od 2002 roku instytucji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pierwszym wiceprezydentem trybunału została pochodząca z Peru Luz del Carmen Ibanez Carranza. Powiedziała, że "nie ma wątpliwości, iż ta prezydencja zrobi wszystko", co w ich mocy, "by pomóc naprawić krzywdy ofiar i przyczynić się do zapobiegania przestępstwom w przyszłości".

Z kolei drugim wiceprezydentem został sędzia Kesia-Mbe Mindua, który pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga. Oświadczył, że jest "w pełni świadom powagi zadań oczekujących (Trybunał), jest jednak w pełni zdeterminowany, by im sprostać".

Międzynarodowy Trybunał Karny

Międzynarodowy Trybunał Karny to stały sąd międzynarodowy, który zaczął działać w 2002 roku. Jego siedzibą jest holenderska Haga.

Zajmuje się sądzeniem osób fizycznych oskarżanych o popełnienie zbrodni takich, jak: ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie wojenne i agresje.

Autor:akr, mjz\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości