Polska

Meczet w Kruszynianach celem ataku wandali

Polska

Meczet w Kruszynianach celem ataku wandali
tvn24Wandale pomalowali budynek meczetu i nagrobki cmentarne

Wandale namalowali w nocy obraźliwe rysunki na meczecie i na muzułmańskim cmentarzu w Kruszynianach na Podlasiu. - My tu żyjemy setki lat i dotąd nic takiego nie miało miejsca - mówi jeden z miejscowych wyznawców islamu. - Elementy, które zostały namalowane, świadczą o tym, że ktoś był do tego dobrze przygotowany - dodaje. Władze zapewniają, że zrobią wszystko, aby złapać sprawców.

Wandale używając farby w spreju pomalowali elewacje i drzwi budynku. W podobny sposób zniszczyli nagrobki. - My nikomu nic nie zrobiliśmy. Nikomu nie przeszkadzamy. Nikomu nic nie zrobiliśmy. A jest taka sytuacja. To jest po prostu zbezczeszczenie naszej świątyni. A także nagrobków - mówi Maciej Talkowski, muzułmanin z Kruszynian.

Wczoraj rozpoczął się Ramadan

Rysunki i napisy pojawiły się po północy. Do tej godziny w meczecie przebywali jeszcze wierni, którzy wczoraj rozpoczęli miesięczny post Ramadan. Zniszczenia zauważono dopiero dziś rano. Nie wiadomo kto i dlaczego ich dokonał. - Jest to bardzo przykre. Zaczyna się post. I takie rzeczy się dzieją. To jest bulwersujące - mówi Talkowski. Według niego elementy, które zostały namalowane, świadczą o tym, że ktoś był dobrze przygotowany do akcji.

Przewodniczący gminy muzułmańskiej w Kruszynianach Bronisław Talkowski jest jednak przekonany, że "sprawcom nie chodziło o ubrudzenie meczetu". Jego zdaniem było to przemyślane działanie, choć motywy trudno określić.

Polska Walcząca i świnia

Na meczecie pomarańczową farbą na drzwiach wejściowych namalowano znak "X", jakby przekreślający drzwi, natomiast na ścianach zewnętrznych m.in. symbol Polski Walczącej i rysunek świni. Na znajdującym się obok meczetu pamiątkowym kamieniu z napisem "Pomnik historii" - bo taki tytuł mają kruszyniański meczet i mizar - namalowano coś, co przypomina trupią czaszkę i skrzyżowane kości piszczelowe.

Z informacji policji wynika, że na mizarze pobazgranych jest około 30 płyt nagrobnych na 28 miejscach pochówku, przede wszystkim w głównej alei cmentarza. Malunki są też na zawieszonych na słupach przy bramie wjazdowej na mizar metalowych tablicach informujących, że to mizar i pomnik historii. Na jednym ze słupów oraz na jednym ze współczesnych nagrobków znajdują się również symbole Polski Walczącej.

Teren cmentarza jest zamknięty, policja zabezpiecza tam ślady.

Potępienie

Rzecznik podlaskiej policji Andrzej Baranowski powiedział, że trudno na razie mówić jednoznacznie o motywach działania sprawców. Policja będzie szukać sprawców, by pociągnąć ich do odpowiedzialności.

Ubolewanie z powodu tych zniszczeń wyrazili wojewoda podlaski Maciej Żywno i starosta sokólski Franciszek Budrowski.

Wojewoda Żywno uważa, że trzeba potępić takie przejawy wandalizmu i zapowiedział, że będą czynione starania, by malunki zostały jak najszybciej usunięte. Dodał, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji obiecało przyznanie pieniędzy na oświetlenie terenu meczetu, by teren był po zmroku lepiej widoczny.

Wojewoda podkreślał, że obecność polskich Tatarów na tych ziemiach od setek lat jest silnie wpisana w polską historię i lokalną społeczność.

Na miejscu był również podlaski konserwator zabytków Andrzej Nowakowski, który powiedział, że specjaliści szczegółowo określą, w jaki sposób usunąć te zniszczenia, by nie pozostawić śladów.

Centrum polskich wyznawców islamu

Kruszyniany to jedno z centrów polskich wyznawców islamu. Zabytkowy meczet i mizar pochodzą z XVII wieku. Oba miejsca noszą tytuł pomnika historii nadawanego przez prezydenta RP. W marcu 2010 r. meczet odwiedził książę Karol w trakcie swojej wizyty w Polsce

Meczet jest zabytkiem wybudowanym najprawdopodobniej w drugiej połowie XVIII lub na początku XIX wieku. To najstarszy tego typu budynek w Polsce, który dwa lata temu został uznany za Pomnik Historii.

Autor: jl//gak / Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości