- Działalność Antoniego Macierewicza doprowadziła do ogromnych problemów wywiadu, jeśli te informacje się potwierdzą, to złożymy wniosek o postawienie go przed Trybunałem Stanu. To kwestia kilkunastu dni - powiedział TVN24 Zbigniew Chlebowski. - PO uważa, że głowa Macierewicza jest do wzięcia - komentuje Zbigniew Wassermann z PiS.
Platforma ma wiele zarzutów pod adresem byłego szefa wywiadu. - Jeśli dochodziło do przecieków, gubienia i nielegalnego kopiowania tajnych dokumentów, niewłaściwego doboru kadr, to nasz wniosek jest słuszny - wyliczał Chlebowski.
Szef klubu Platformy powiedział, że kontrowersje wzbudza także sposób likwidacji przez Macierewicza WSI. - To było działanie nieprofesjonalne, które doprowadziło do problemów wywiadu i kontrwywiadu - mówił TVN24 Chlebowski.
"PO koniecznie chce upolować jakiegoś polityka PiS"
Zarzuty polityka Platformy odrzuca zdecydowanie Prawo i Sprawiedliwość. - PO chce koniecznie "zdobyć głowę" jakiegoś polityków PiS, nie udało się z Kamińskim, nie udało z Ziobro, więc teraz uważają, że do wzięcia jest głowa Macierewicza - skomentował w TVN24 Zbigniew Wassermann.
Według posła PiS te wypowiedzi są kolejnym dowodem na używanie przez PO służb specjalnych do walki politycznej.
Jak funkcjonują tajne służby?
W ostatnich dniach dochodziło do wielu publikacji prasowych na temat niewłaściwego funkcjonowania wywiadu i kontrwywiadu pod rządami Macierewicza. Także sejmowa komisja ds. służb specjalnych wskazywała nieprawidłowości w służbach, chodziło między innymi o nielegalne wyniesienie i kopiowanie tajnych dokumentów. Komisja wnioskowała nawet do szefa MON o ograniczenie działań SKW.
Jak postawić posła przed Trybunałem?
Trybunał Stanu w Polsce jest organem, którego główne zadanie polega na egzekwowaniu odpowiedzialności najwyższych organów i urzędników państwowych za naruszenie, nawet nieumyślne, Konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem.
Do złożenia w Sejmie wstępnego wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu potrzebne są podpisy 115 posłów.
Zgodnie z procedurą, wniosek taki marszałek Sejmu kieruje do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która może rekomendować posłom jego przyjęcie lub odrzucenie. Decyzję o postawieniu przed Trybunałem Stanu Sejm podejmuje większością 3/5 głosów ustawowej liczby posłów - co najmniej 276 głosami.
Źródło: TVN24, PAP