- W biznesie nie jest najważniejsza nowoczesność albo innowacyjność. Najważniejsze jest to, aby mieć zysk - mówił w TVN24 Biznes i Świat Witold Gadomski z "Gazety Wyborczej". Uzasadniał swój wybór pięciu firm, które przez ostatnie lata - jego zdaniem - zmieniły polską gospodarkę. Wszystko przy okazji plebiscytu "Ludzie Wolności". Na 25-lecie odrodzenia wolnej Polski organizują go TVN i "Gazeta Wyborcza".
Widzowie i czytelnicy mogą zgłaszać swoich kandydatów, którzy są dla Polaków symbolem niepodległości, rozwoju i demokracji, w kategoriach: biznes, kultura, nauka, społeczeństwo i sport.
Wyróżnić tych, którzy nie zapomnieli o innych
"Chcemy wyróżnić nie tylko biznesmenów o niezwykłych osiągnięciach, ale również tych, którzy prowadząc firmy lub budując wielkie przedsiębiorstwa nie zapomnieli o innych: godnie płacą swoim pracownikom, dają im szansę rozwoju, współpracują ze społecznością lokalną" - informują organizatorzy plebiscytu odpowiedzialni za kategorię "Biznes".
Publicysta "Gazety Wyborczej" Witold Gadomski w studiu TVN24 Biznes i Świat opowiedział o pięciu firmach, które według niego zmieniły polską gospodarkę - Solaris SA, Ursus SA, Bank Millennium, Biedronka oraz Wielton SA.
Wizytówki polskiego sukcesu
Według Gadomskiego, pewnym standardem jest to, że większość polskich firm, z sektora przemysłowego bazuje na niezbyt drogiej i dobrze wykwalifikowanej sile roboczej. Współpracują ze światowymi korporacjami, stając się ogniwem większego łańcucha. - Inaczej jest w przypadku firmy Solaris. To wizytówka naszego sukcesu - wskazał natomiast dziennikarz.
Oprócz firmy produkującej autobusy, która podbija europejski rynek, Witold Gadomski wyróżnił Ursus SA. W roku 2011 firma się odrodziła, teraz produkuje ciągniki, maszyny rolnicze, kooperuje z wieloma firmami zagranicznymi, przynosi zyski. - 15 lat temu to była bardzo ważna firma. Ważna politycznie nie gospodarczo. I właśnie dlatego upadła. Wydaje mi się, że dzisiaj funkcjonująca spółka jest bardzo ciekawym przykładem tego, co stało się w Polsce w ciągu ostatnich 20 lat.
Polska na Południu i Wschodzie
Ciągnik to wbrew pozorom skomplikowany pojazd, z wielkim silnikiem, elektroniką i wymagający innowacyjnych rozwiązań. W Europie jest kilka firm, które je produkują. Wśród nich jest Wielton SA, który wygrywa z zachodnią konkurencją na Wschodzie. - Ta firma odniosła duży sukces, dzięki poznaniu specyfiki rynków wschodnich - podkreślił Gadomski.
Dziennikarz wyróżnił także Biedronkę - największą sieć sklepów, należących do portugalskiej grupy kapitałowej Jerónimo Martins oraz "mały bank, który urósł" czyli Millennium.
Zagłosuj i Ty
Plebiscyt "Ludzie Wolności" zaczął się 28 marca, a 1 czerwca, podczas gali transmitowanej na żywo w TVN, zostaną ogłoszeni jego laureaci.
Jak wskazują organizatorzy, przez cały ten czas będzie trwała dyskusja "o Polskę i ludzi, którzy stali się dla nas autorytetami" - w papierowym wydaniu "Gazety Wyborczej", w serwisie wyborcza.pl oraz w weekendowych wydaniach "Dzień Dobry TVN", stacjach TVN 24, TVN24 Biznes i Świat i innych kanałach TVN.
Jak wziąć udział w plebiscycie? Swoich kandydatów do tytułu "Człowieka Wolności" można zgłaszać do 25 kwietnia 2014 roku, za pośrednictwem strony ludziewolnosci.pl. Można też pisać maile i listy: ludziewolnosci@wyborcza.pl oraz "Gazeta Wyborcza", ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa, z dopiskiem - Plebiscyt "Ludzie Wolności".
Zapraszamy także na profil na Facebooku: facebook.com/ludziewolnosci2014
Autor: jl//kdj/kwoj / Źródło: TVN BiŚ
Źródło zdjęcia głównego: tvn24