Polska

Kościół policzy wiernych. Powstanie "mapa religijności"

Polska

tvn24Wiernych w kościołach będą liczyć ministranci

W niedzielę w ponad 10 tysiącach parafii zostanie przeprowadzone coroczne liczenie wiernych, którego celem jest zebranie danych na temat religijności Polaków.

Jak informuje na swojej stronie internetowej Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK), głównym celem będzie sprawdzenie, ile osób przychodzi na msze, ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do komunii św. Policzeni będą wszyscy wierni powyżej siódmego roku życia. "Celem liczenia wiernych będzie opracowanie mapy religijności katolików w Polsce" - podkreśla ISKK.

W ankiecie pytanie o dyskryminację katolików

Badanie religijności wiernych w każdej parafii organizuje proboszcz. To on wyłania zespół osób, który oddzielnie liczy kobiety i mężczyzn, uczestniczących w mszy oraz przystępujących do komunii św. W dniu, w którym prowadzone jest badanie, wierni są proszeni ponadto o wypełnienie ankiety. Jak podaje ISKK, w tym roku po raz pierwszy zostanie przeprowadzone badanie na temat dyskryminacji katolików. W lipcu tego roku ISKK podał wyniki zeszłorocznego liczenia wiernych. Odsetek osób uczestniczących w niedzielnych mszach świętych spadł w ubiegłym roku poniżej 40 proc. - pierwszy raz od 30 lat. Minimalnie wzrósł odsetek parafian przyjmujących komunię: w 2013 r. było to 16,3 proc. wobec 16,2 proc. rok wcześniej. Coroczne liczenie wiernych odbywa się od 1980 r.

Autor: eos//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości