TVN24 | Polska

Dlaczego premier nie opublikował ustawy covidowej? Dworczyk: nie umiem odpowiedzieć na to pytanie

TVN24 | Polska

Autor:
ads//now
Źródło:
RMF FM, tvn24.pl
Czemu premier nie publikuje ustawy? Dworczyk: w tej sprawie nie mam wiedzyRMF FM
wideo 2/23
RMF FMCzemu premier nie publikuje ustawy? Dworczyk: w tej sprawie nie mam wiedzy

Od 4 listopada Mateusz Morawiecki zwleka z opublikowaniem w Dzienniku Ustaw podpisanej przez prezydenta tak zwanej ustawy covidowej. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pytany o powody tej zwłoki, odparł: - W tej sprawie nie mam wiedzy. Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie - dodał. Zaznaczył jednak, że "wszystkie ustawy uchwalone przez Sejm i Senat i podpisane przez prezydenta muszą być opublikowane" i wyraził przekonanie, że "tak też będzie w tej sprawie".

Pod koniec października Sejm przegłosował poprawki Senatu do ustawy dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Posłowie poparli poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 procent wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy przez wojewodę) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19. 4 listopada prezydent podpisał ustawę przesłaną mu już z Sejmu po poprawkach Senatu, ale dotąd nie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Konstytucjonalista dr Ryszard Piotrowski o niepublikowaniu ustawy covidowejTVN24

Przepisy ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych mówią jednak, że Dziennik Ustaw wydaje premier przy pomocy Rządowego Centrum Legislacji.

Jeszcze w październiku Sejm uchwalił kolejną nowelizację tak zwanej ustawy covidowej. Jej projekt został złożony przez PiS w celu - jak wskazano w uzasadnieniu - "konwalidacji błędu", który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli covidowej. Nowela ta czeka na rozpatrzenie w Senacie.

Czemu premier nie publikuje ustawy? Dworczyk: w tej sprawie nie mam wiedzy

W poniedziałek Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, był gościem radia RMF FM. Prowadzący rozmowę pytał go, dlaczego ustawa covidowa nie została jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw. Szef KPRM odparł, że "nie umie odpowiedzieć na to pytanie".

- W tej sprawie nie mam wiedzy. Nie wiem, czy wpłynęła do Rządowego Centrum Legislacji, czy została podpisana elektronicznie, czy również w papierze. Czy już wszystkie dokumenty (...) są w RCL - przyznał Dworczyk. Zapewnił, że "po rozmowie zweryfikuje tę kwestię".

- Nie ma dyskusji, że wszystkie ustawy uchwalone przez Sejm i Senat i podpisane przez prezydenta muszą być opublikowane. Jestem przekonany, że tak też będzie w tej sprawie - dodał Dworczyk.

Autor:ads//now

Źródło: RMF FM, tvn24.pl