Wielka mozaika przedstawiająca wizerunek Mikołaja Kopernika wraz z układem heliocentrycznym, wykonana z kilkunastu tysięcy różnych pierników, to największa atrakcja tygodnia województwa kujawsko-pomorskiego w polskim pawilonie na światowej wystawie Expo w Mediolanie.
Do wykonania użyto siedem rodzajów pierników toruńskich o łącznej wadze ponad 100 kilogramów. W sumie na mozaikę zużyto ich około 15 tysięcy. Na ramie mozaiki widnieje napis: "Województwo kujawsko-pomorskie. Ziemia Kopernika. Polska". Ze względu na warunki atmosferyczne, które panują w Mediolanie nie użyto pierników pokrytych czekoladą. "Czekoladowy kolor" został nadany piernikom w pracowni rzeźbiarskiej teatru.
Do niedzieli region kujawsko-pomorski promuje między innymi swoje walory uzdrowiskowe. W polskim pawilonie ustawiono sześciometrowy model tężni z oryginalną solanką, działający tak, jak prawdziwe obiekty w Ciechocinku i Inowrocławiu. Obok stoją huśtawki, na których można wypocząć. Przywieziono sól ciechocińską i wodę mineralną Krystynka.
Najcenniejsze zbiory
W pawilonie odbywają się zajęcia z tradycyjnego wyrabiania i wypiekania pierników ozdobnych. Jest też piernikowa chatka dla dzieci.
Trwają także prezentacje Międzynarodowego Festiwalu Camerimage, który w tym roku odbędzie się w listopadzie w Bydgoszczy. Na wystawie „Droga Mikołaja Kopernika” można zobaczyć kopie najcenniejszych zbiorów muzealnych związanych z astronomem. Przypomina się jego studia w Bolonii, Padwie i Ferrarze oraz pobyt w Rzymie.
Pawilon odwiedziło ponad 170 tys. osób
Od 1 maja, czyli inauguracji Expo, w polskim pawilonie, jednym z największych na ekspozycji, odbył się Tydzień Polski Wschodniej, czyli prezentacja województw podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego. Następnie przedstawiono województwa pomorskie i łódzkie. Odbył się też tydzień polskiej turystyki i tydzień technologii kosmicznych, w trakcie którego zaprezentowano przydatność najnowszych technologii w rolnictwie. Dotychczas w ciągu prawie dwóch miesięcy polski pawilon odwiedziło około 170 tysięcy osób. Rozdano im ponad 3,5 tony jabłek, które są symbolem naszej wizytówki w Mediolanie. Wystawa „Wyżywienie planety, energia dla życia” z udziałem około 150 krajów i organizacji potrwa do końca października.
Autor: js//tka / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24