Komisja etyki będzie karać ostrzej?

Posłowie chcą zmiany regulaminu Sejmu
Posłowie chcą zmiany regulaminu Sejmu
Źródło wideo: TVN24
Źródło zdj. gł.: TVN24
Regulamin Sejmu zostanie zmieniony tak aby Komisja Etyki Poselskiej mogła szybciej reagować na nieetyczne zachowania posłów. Propozycję, którą wysunął szef komisji Sławomir Rybicki PO, poparł już marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

- Należy zwiększyć szybkość reakcji Sejmu, komisji etyki na nieetyczne zachowania posłów. Być może sposób informowania o karach dla posłów powinien być bardziej doniosły - mówił Rybicki. Nie chciał przesądzać, czy zmiana dotyczyć będzie katalogu kar dla posłów. Obecnie posła, który złamał zasady etyki poselskiej, komisja może ukarać zwróceniem uwagi, upomnieniem lub naganą.

Rybicki poprosił o wspólne spotkanie komisji etyki z komisją regulaminową, by powołać podkomisję, która miałaby zająć się w ekspresowym tempie pracą nad zmianą regulaminu. Dalszy tryb prac zostanie zaproponowany przez marszałka Sejmu w piątek na posiedzeniu Konwentu Seniorów. W ocenie przewodniczącego komisji etyki, zmiany w regulaminie powinny być przyjęte "jak najszybciej, dla dobra samej Izby".

Grzegorz Schetyna popiera pomysł zmiany regulaminu Sejmu

Grzegorz Schetyna popiera pomysł zmiany regulaminu Sejmu

Marszałek na tak

Marszałek Grzegorz Schetyna w środę rano pozytywnie ocenił zapowiedź propozycji zmian. - Wiem, że ma być spotkanie komisji etyki z komisją regulaminową, żeby w ten sposób w tę stronę poprawić regulamin Sejmu - podkreślił marszałek.

Schetyna pytany, jakie kary mogą być nakładane na posłów powiedział, że takie, które będą dotkliwe i "przynajmniej w jakiś sposób ucywilizują pewne zachowania".

Źródło: PAP, TVN24

Czytaj także: