Ujazdowski odchodzi z PiS. "Nie mogę godzić się na strategię podjętą przez kierownictwo"

Aktualizacja:
Ujazdowski odchodzi z PiS. "Nie mogę godzić się na strategię podjętą przez kierownictwo PiS"
Ujazdowski odchodzi z PiS. "Nie mogę godzić się na strategię podjętą przez kierownictwo PiS"
tvn24
Kazimierz Michał Ujazdowski nie zgadza się ze strategią PiS tvn24

Europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski poinformował we wtorek, że zrezygnował z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. - Nie mogę godzić się na politykę, która trawi polski potencjał w zbędnych konfliktach - uzasadniał swoją decyzję na konferencji prasowej.

Europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski poinformował o opuszczaniu PiS na Twitterze, a powody opisał bardziej szczegółowo w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej.

PRZECZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE

Uzasadnienie swojej decyzji przedstawił także na konferencji prasowej we Wrocławiu.

- Nie mogę godzić się na politykę, która trawi polski potencjał w zbędnych konfliktach. Nie mogę godzić się na strategię podjętą przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości po wyborach, wbrew deklaracjom złożonym w wyborach - mówił.

Jak tłumaczył, wymagane przez wyborców zmiany powinny odbywać się przy respektowaniu opozycji i dialogu społecznego. - Przyjęto strategię odmienną, która uniemożliwia realizację wielu dobrych celów politycznych - ocenił.

Ujazdowski podkreślił, że "w kwestiach, które mają fundamentalne znaczenie dla dobra Rzeczypospolitej" był zawsze politykiem konsekwentnym. - W poprzednich kadencjach parlamentu, wtedy kiedy rządziła Platforma Obywatelska opracowałem pakiet demokratyczny przyjęty przez Prawo i Sprawiedliwość i jego zasadniczy sens polegał na przejrzysty prac parlamentarnych, na rozszerzeniu praw opozycji politycznej. Domagaliśmy się od Platformy Obywatelskiej zastosowania cywilizowanych wzorców relacji między rządem a opozycją - wyjaśnił.

- Prawo i Sprawiedliwość po zwycięstwie wyborczym porzuciło ideę pakietu demokratycznego i w zasadzie powtórzyło błędy poprzedników. A ostatnie wydarzenia w Sejmie mogą doprowadzić do najcięższego kryzysu instytucji państwowych po 1989 r. - stwierdził.

"Przekonywałem do zmiany strategii"

W opublikowanym rano oświadczeniu Ujazdowski zauważył, że wyborcy udzielili poparcia PiS, oczekując zmiany i spodziewając się naprawy państwa. "Niestety, strategia przyjęta przez kierownictwo PiS po wyborach uniemożliwia realizację deklarowanych celów. Potencjał Polski zamiast wzrastać, trawiony jest w ciągłych, niepotrzebnych konfliktach. Eskalacja sporów prowadzi do drastycznych podziałów społecznych, a brak szacunku dla niezależności Trybunału Konstytucyjnego skutkuje niepewnością prawa i obniżeniem gwarancji praw obywatelskich" - podkreślił Ujazdowski.

Europarlamentarzysta zwrócił uwagę, że "większość obywateli nie chce plemiennej wojny, która odwraca uwagę od tego, co najważniejsze dla przyszłości kraju". Zauważył, że wyzwania międzynarodowe wymagają redukcji konfliktu wewnętrznego, łagodzenia sporów, koncentracji na bezpieczeństwie obywateli i stabilizacji pozycji Polski na arenie międzynarodowej”. "Od marca 2016 r., gdy wystąpiłem z inicjatywą kompromisu w sprawie Trybunału Konstytucyjnego przekonywałem do zmiany tej strategii. Niestety, nie tylko nie uległa ona żadnej korekcie, ale w ostatnich tygodniach doszło do jej zaostrzenia. Nie mogąc autoryzować takiej polityki podjąłem decyzję o rezygnacji z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości" - napisał.

"Zachowam niezależność"

Europoseł wyjaśnił, że po odejściu z PiS zachowa niezależność polityczną i będzie koncentrował się na "sprawach reformy Unii Europejskiej i bezpieczeństwa obywateli".

- Spekulacje o tym, że zamierzam przystąpić do jakiejkolwiek innej partii politycznej są absolutnie bezpodstawne - podkreślił na konferencji prasowej.

Jak powiedział, choć ma poczucie ryzyka, nie ma poczucia izolacji społecznej. - Mam absolutne przekonanie, że zdecydowana większość Polaków nie chce plemiennej wojny; że rozsądny głos przełamujący podziały polityczne; głos na rzecz jedności tego, co strategiczne dla wspólnoty narodowej jest oczekiwany przez wielu naszych współobywateli - powiedział. Dodał, że w ostatnich miesiącach odebrał bardzo wiele sygnałów wsparcia.

- Mam często krytyczny osąd niektórych form akcji protestacyjnej ze strony opozycji, na pewno nigdy nie okupowałbym mównicy sejmowej, ale tak jak w poprzednich latach, uważam, że ten, kto ma instrumenty władzy, ma możliwość rozwiązania konfliktu - tłumaczył.

Krytyka partii

To nie pierwszy raz, kiedy Ujazdowski nie zgadza się z linią PiS. W 2007 r. razem z Ludwikiem Dornem i Pawłem Zalewskim zrzekł się stanowiska wiceprezesa tej partii i publicznie krytykował politykę ugrupowania. Na wniosek prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego politycy zostali wtedy zawieszeni w prawach członka PiS. Ujazdowski zrezygnował z członkostwa w partii, jednak wrócił w 2010 r. W 2014 r. uzyskał mandat w Parlamencie Europejskim z ramienia PiS.

W ostatnich miesiącach Ujazdowski często publicznie krytykował strategię obozu rządzącego, m.in. w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Negatywnie wypowiadał się także o ewentualnym braku poparcia rządu dla kolejnej kadencji Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. W grudniu w programie "Jeden na jeden" w TVN24 mówił, że odpowiedzialność za kryzys sejmowy spoczywa na koalicji rządzącej, "a ściśle rzecz biorąc na Jarosławie Kaczyńskim i kierownictwie PiS".

Ujazdowski: odpowiedzialność za kryzys spoczywa na Kaczyńskim
Ujazdowski: odpowiedzialność za kryzys spoczywa na Kaczyńskimtvn24

Autor: kg/gry / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium