"Jak żyć panie premierze?"

Aktualizacja:
Tusk wysłuchał pretensji mieszkańców. Stanisław Kowalczyk pytał "jak żyć?"
Tusk wysłuchał pretensji mieszkańców. Stanisław Kowalczyk pytał "jak żyć?"
TVN24
TVN24Tusk wysłuchał pretensji mieszkańców. Stanisław Kowalczyk pytał "jak żyć?"

- Jak żyć panie premierze. Mam zniszczone gospodarstwo i nie dostałem pieniędzy. Dlaczego pan przyjeżdża w miejsce, gdzie prawie nic się nie stało. Zapraszam do siebie, po prostu nie mogę mówić - krzyczał ze łzami w oczach do premiera Tuska rolnik z gminy Przysucha w woj. mazowieckim. Donald Tusk rozpoczął w sobotę rano wizytę w miejscowościach, które zniszczyła lipcowa wichura. Premier spotkał się z lokalnymi władzami i mieszkańcami wsi Sady-Kolonia (gmina Klwów).

Swoją wizytę Tusk rozpoczął od gospodarstwa w miejscowości Sady-Kolonia, premier był tam zaraz po lipcowej wichurze. Uszkodzony przez wichurę dom jest już odbudowany. Tusk spotkał się także z mieszkańcami innych pobliskich miejscowości, które zostały dotknięte przez trąbę powietrzną.

- Nie mamy jak żyć panie premierze. Mam kredyt kilkadziesiąt tys. zł i teraz nie mam z czego go spłacić. Nie dostałem pieniędzy. Ja nie życzę panu takiej sytuacji i pana rodzinie. Jak żyć, mi już się nie chce nic robić, bo ręce opadają - żalił się rolnik. I narzekał na ministra rolnictwa. - Przyjechał popatrzył i tylko powiedział, żebyśmy nie narzekali - ubolewał.

Tusk słuchał rozżalonych mieszkańców (TVN24)
Tusk słuchał rozżalonych mieszkańców (TVN24)

Szkody po nawałnicy

Miesiąc temu nad województwami mazowieckim i łódzkim przeszły trąby powietrzne, powodując zniszczenia w gospodarstwach domowych i uprawach. Wichury uszkodziły budynki mieszkalne i gospodarcze, zniszczyły uprawy rolne oraz linie energetyczne.

Nawałnice przeszły nad woj. mazowieckim (powiat przysuski, gminy: Gielniów, Klwów, Rusinów i Potworów oraz w powiatach białobrzeskim i radomskim), a także w woj. łódzkim, w powiecie opoczyńskim, w gminach: Białaczów, Żarnów, Opoczno i Paradyż.

Mieszkańcy z terenów poszkodowanych otrzymali zasiłki do 6 tys. zł z pomocy socjalnej. Są to środki bezzwrotne, pochodzące z budżetu państwa.

Będzie wsparcie finansowe

W kilku województwach wypłacono już część odszkodowań. Poszkodowane w nawałnicach rodziny mogą ponadto liczyć na zasiłki na odbudowę i remont domów.

Dodatkowo, rolnicy poszkodowani przez lipcową nawałnicę mogą liczyć m.in. na zasiłki do 5 tys. zł oraz preferencyjne kredyty do 100 tys. zł. Rolnicy mogą się także ubiegać o wsparcie finansowe na odtworzenie produkcji w wysokości do 300 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wypłacane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Relacja ze spotkania premiera z poszkodowanymi rolnikami (TVN24)
Relacja ze spotkania premiera z poszkodowanymi rolnikami (TVN24)

jk,mn//gak

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości