Polska

Hunia nowym szefem Agencji Wywiadu

Polska

TVN24.plAgencja Wywiadu ma nowego szefa

Szefem Agencji Wywiadu będzie gen. Maciej Hunia, obecny szef Służby Wywiadu Wojskowego - zdecydował premier. Donald Tusk postanowił też, że nie będzie rewolucji w strukturze służb specjalnych m.in. połączenia cywilnej służby wywiadowczej z wojskową.

Hunia ma zastąpić Andrzeja Ananicza, który kierował Agencją Wywiadu przez ostatnie trzy miesiące. Służbą Wywiadu Wojskowego ma pokierować jeden z zastępców Huni. Decyzję ma podjąć szef MON.

– Generał Hunia ma doświadczenie na stanowisku szefa SWW. A premierowi bardzo zależy, żeby Agencją Wywiadu kierowała osoba, która jest w stanie dobrze ułożyć sobie współpracę ze służbami wojskowymi i stworzyć jednolity system pracy służb specjalnych po to, by zadbać o bezpieczeństwo naszych misji zagranicznych (w Afganistanie, Czadzie i Iraku – red.) - uzasadniał decyzję kadrową premiera Jacek Cichocki, sekretarz kolegium ds. służb specjalnych.

Hunia, który przez wiele lat był szefem kontrwywiadu cywilnego. Potem kierował departamentem Kontrwywiadu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Kiedy odszedł z ABW media spekulowały, że przeszedł do Agencji Wywiadu jako jej oficjalny polski przedstawiciel przy czeskich służbach specjalnych w Pradze.

Cichocki poinformował dziennikarzy, że premier podziękował Ananiczowi za to, że zgodził się objąć stanowisko szefa AW tylko na pewien czas, gdyż jego plany zawodowe są związane z pracą na uniwersytecie.

Tymczasem "Gazeta Wyborcza" napisała, powołując się na bliskiego współpracownika Ananicza, że miał on żal, iż wykorzystano go do wyczyszczenia AW po rządach PiS.

Wywiad wojskowy i cywilny oddzielnie

Decyzja o zmianach w AW to nie wszystko. Cichocki poinformował, że premier zadecydował, że na razie nie będzie żadnych zmian strukturalnych w służbach specjalnych.

– Nie będzie połączenia wywiadu wojskowego z cywilnym – podkreślił Cichocki.

Media pisały, że premier miał złożyć projekt połączenia cywilnej Agencja Wywiadu i wojskowej Służby Wywiadu Wojskowego miał na posiedzeniu Kolegium ds. Służb Specjalnych.

Spekulowano też, że Platforma Obywatelska będzie chciała przenieść bezpośredni nadzór premiera nad służbami do resortów: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – w przypadku ABW oraz do Ministerstwa Spraw Zagranicznych – w przypadku Agencji Wywiadu.

Cichocki powiedział, że premierowi zależy na stabilizacji służb specjalnych. Mają się one skupić na ochronie polskich misji zagranicznych i stworzeniu tzw. "tarczy antykorupcyjnej", czyli chronić przed korupcją procesy prywatyzacyjne i główne przetargi w resortach.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości