Polska

Gdański Neptun w koszulce "Konstytucja"

Polska

Pomnik Neptuna w koszulce z napisem "Konstytucja"
Pomnik Neptuna w koszulce z napisem "Konstytucja"tvn24
wideo 2/9

Od kilku dni w całej Polsce trwa akcja Komitetu Obrony Demokracji polegająca na ubieraniu pomników w koszulki z napisem "Konstytucja". W czwartek wieczorem w taki sposób przebrany został Neptun na gdańskiej fontannie. Rzeczniczka prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupko poinformowała, że pomnik na Starym Mieście został "ubrany" z inicjatywy miasta.

W kilkunastu miastach w całej Polsce w ostatnich dniach członkowie KOD na pomnikach zawiesili koszulki ze słowem: "Konstytucja". "Ubrali" tak już między innymi podobizny Lecha Kaczyńskiego, Mikołaja Kopernika, Agnieszki Osieckiej, Fryderyka Chopina, ale także fikcyjnych postaci - szczecińskiego marynarza, wrocławskich krasnali, warszawskiej Syrenki, czy Smoka Wawelskiego.

Członkowie Komitetu zapowiadali jednak, że akcja będzie kontynuowana. Przebrane zostały również pomniki Ignacego Łukasiewicza w Poznaniu, Baby Pruskie w Olsztynie oraz Bachusa i Bachusików w Zielonej Górze, czy rzeźba dzika Kiełka stojącą w centrum Kielc.

Neptun w koszulce "Konstytucja"

W czwartek wieczorem w koszulkę z napisem "Konstytucja" został "ubrany" Neptun na gdańskiej fontannie.

Rzeczniczka prezydenta Gdańska podkreśliła, że "Neptun jest szczególnym symbolem miasta, który już nie raz był przebierany w różne stroje". Przypomniała, że z okazji Dnia Wolontariusza był ubrany w koszulkę z napisem "wolontariusz" a przy okazji meczów reprezentacji miał zakładany szalik. - Gdańsk jest miastem wolności, solidarności i demokracji, i konstytucji nie wstydzimy się, tylko się nią szczycimy - podkreśliła.

Na zdjęciu zamieszczonym na profilu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza widać, jak mężczyzna wszedł na fontannę za pomocą podwyższenia i zakłada koszulkę na Neptunie.

W koszulkę przebrane zostało także inne pomniki w Gdańsku - pomnik Jana Sobieskiego czy Powiew Wolności w Parku Reagana.

"To ja założyłem koszulkę"

Organizatorzy tłumaczą, że akcja jest pokłosiem inicjatywy z końca lipca, kiedy na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie zawieszono koszulkę z hasłem: "Konstytucja Jędrek".

W poniedziałek na konferencji prasowej działacze KOD ujawnili pomysłodawcę akcji.

- To ja jestem tym poszukiwanym "szczupłym człowiekiem z monitoringu" (…). To ja założyłem koszulkę z napisem "Konstytucja" na pomnik Lecha Kaczyńskiego - oświadczył Łukasz Olejnik.

- Jestem poszukiwany, ale nic złego nie zrobiłem. Lech Kaczyński był prezydentem, który szanował konstytucję, KRS i Trybunał Konstytucyjny. Nie zamierzałem nikogo obrazić ani znieważyć, a wręcz przeciwnie - mówił Olejnik. - Jeżeli człowiek pełniący funkcję prezydenta w Polsce nie potrafi jej obronić (…), moim obowiązkiem jest mu o tym przypominać i będę to robił - oświadczył.

- Ludziom łamiącym konstytucję mówimy nie - podkreślił.

Zaznaczył jednocześnie, że "nie ukrywał się, był cały czas w Szczecinie".

Koszulka z napisem "Konstytucja" "znieważa pomnik"? KOD: to happening
Koszulka z napisem "Konstytucja" "znieważa pomnik"? KOD: to happeningFakty TVN

"Nie boimy się, nie damy się zastraszyć"

Wiceprzewodnicząca KOD Magdalena Filiks poinformowała, że w "akcie solidarności" w ubiegły piątek rano w Szczecinie wraz z Anną Rybakiewicz na pomniku byłego prezydenta ponownie zawiesiły koszulkę. - Nazywam się Magdalena Filiks, w piątek rano w Szczecinie ubrałam pomnik Lecha Kaczyńskiego w koszulkę - oświadczyła. - Nie widzę w tym nic złego, uważam, że absolutnie nie złamałam prawa, nie miałam żadnych intencji urażenia kogokolwiek - powiedziała.

Zaznaczyła, że "nie boi się i nie pozwoli na to, aby ktoś mówił o niej, że jest przestępcą, chuliganką, że złamała prawo i żeby ktoś ją zastraszał".

- Zrobiłyśmy to, jak już było widno, mając świadomość, że tam są kamery monitoringu i że jesteśmy nagrywane, poszłyśmy z odkrytymi twarzami i zwróciłyśmy się w stronę kamer właśnie po to, żeby pokazać, że nie boimy się ani nie damy się zastraszyć - mówiła Rybakiewicz.

Kłopotliwa koszulka
Kłopotliwa koszulkatvn24

KOD chce zaprzestania postępowań

Przedstawiciele KOD zażądali w poniedziałek od władz zaprzestania postępowań w sprawie wieszania koszulek z napisem "Konstytucja" na pomnikach w kraju.

- Bo w tym słowie nie ma niczego złego - mówił podczas konferencji prasowej w Gdańsku sekretarz Komitetu Obrony Demokracji, Jarosław Marciniak.

- W konstytucji są zapisane wartości, które są nam wszystkim wspólne - uzasadniał. - Policja powinna być państwowa a nie polityczna, w jaką jest zamieniana - argumentował.

Policja reaguje

Z kolei Komenda Główna Policji poinformowała, że funkcjonariusze będą reagować na każdy przypadek łamania prawa - również ten.

Robert Opas z KGP powiedział, że zakładanie koszulek na pomniki jest kwalifikowane jako przestępstwo z artykułu 261. Kodeksu karnego, według którego "kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności".

Poproszony o ustosunkowanie się do apelu KOD o zaprzestanie postępowań w sprawie ubierania pomników odpowiedział, że "policja tak, jak przy każdym innym złamaniu prawa podejmuje swoje czynności zgodnie z prawem i w jego granicach".

Po zawieszeniu koszulki z napisem "Konstytucja" na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej policjanci w zeszłym tygodniu o godzinie 6.30 weszli do domu tamtejszego działacza Komitetu Obrony Demokracji, Ryszarda Filipiuka.

- Zaczęli straszyć żonę, że ona w jakiś sposób mnie ukrywa i musi powiedzieć, gdzie jestem - relacjonował Filipiuk. CZYTAJ WIĘCEJ >

Nagranie z monitoringu
Nagranie z monitoringu Straż Miejska w Białej Podlaskiej

Autor: kb//now / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości