"Była inteligentna jak żyletka". Nie żyje Ewa Milde

TVN24 | Polska

Autor:
kz/kg
Źródło:
PAP
East NewsNie żyje Ewa Milde

Po długiej chorobie zmarła w piątek Ewa Milde. Aktorka, reżyserka i dziennikarka znana była z ról między innymi w "Czterdziestolatku", "Alternatywy 4", "Misiu" i "Tulipanie", a w Chicago także z działalności radiowej.

Milde urodziła się w 1944 roku w Skierniewicach. Ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi. W latach 1971-1982 była aktorką warszawskiego Teatru Ateneum. Do Ameryki wyjechała w 1987 roku i związała się z polonijnym radiem, kabaretem oraz teatrem.

W Chicago reżyserowała między innymi "Emigrantów" Sławomira Mrożka i współreżyserowała z mężem Bogdanem Łańko "Lato w Nohant" Jarosława Iwaszkiewicza, tworząc jednocześnie kreację George Sand. Grała też w komedii rosyjskiego dramaturga Aleksandra Gelmana "Ławeczka".

- Przygotowaliśmy wiele spektakli poetyckich między innymi na podstawie twórczości Herberta, Mickiewicza, Norwida. Co roku robiliśmy przedstawienia muzyczno-poetyckie poświęcone Powstaniu Warszawskiemu, w tym z tekstami Feliksa Konarskiego (Ref-Rena) oraz Mariana Hemara – mówił mąż aktorki.

Ewa Milde w serialu "Alternatywy 4"INPLUS/EAST NEWS

Ojcem Ewy Milde był przedwojenny oficer wojska polskiego, żołnierz AK Eugeniusz Milde.

Ewa Uszpolewicz-Figurski, która jest sekretarzem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce, powiedziała również, że Milde prowadziła w Chicago wraz z mężem Grupę Teatralną Proscenium. Pisała scenariusze między innymi o Chopinie, Agnieszce Osieckiej i Hemarze.

- Była inteligentna jak żyletka, a jednocześnie bardzo wrażliwa. Miała cienką skórę, którą bardzo pieczołowicie kryła. Miała też duże poczucie humoru i była nierozerwalnie związana z Polską – powiedziała Uszpolewicz-Figurski.

Mieszkający w Chicago krytyk filmowy i kolega Milde z radia Zbigniew Banaś mówił, że wraz z mężem prowadzili od ok. 30 lat codzienną audycję "Na serio" w radiu polonijnym WPNA 1490. Ocenił, że stanowili bardzo zgrany duet radiowy.

- Jej działalność aktorska w dużej mierze obracała się też wokół kabaretu "Bocian", który współzałożyli. Był to popularny kabaret zajmujący się najróżniejszymi tematami lokalnymi i nielokalnymi – dodał Banaś.

Pożegnanie Ewy Milde zaplanowano na piątek w Chicago, a msza święta odbędzie się 1 września w tamtejszym kościele św. Trójcy. Artystka zostanie pochowana w Polsce.

Autor:kz/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: INPLUS/EAST NEWS