Na listach kandydatów do wyborów samorządowych zamieszanie z powodu nazwisk. Są Kaczyńscy, Tuskowie i Komorowscy i inni kandydaci noszący to samo nazwisko co czołowi polscy politycy.
A bywa, że i imię. I tak, aż trzech z 287 Pawlaków zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą ma na imię tak samo jak były Prezes Rady Ministrów. Jeden z nich startuje z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego do Rady Powiatu Obornickiego, a drugi jest na liście SLD do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.
Pawlakowie to rekordziści, ale nie ma się co dziwić, skoro według danych MSWiA z 2009 roku Pawlaków w Polsce jest aż 22 176.
Kaczyński, Tusk i Komorowski
Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika też, że w całym kraju zarejestrowano 75 kandydatów o nazwisku Kaczyński. Wśród nich jest dwóch Jarosławów. Obaj kandydują do Rady Miasta Warszawy. Jeden z nich jest liderem listy komitetu wyborców "Dosyć", drugi otwiera listę kandydatów Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Wśród kandydatów jest też 54 Komorowskich, jednak żaden o imieniu Bronisław.
Wśród pięciu Tusków znajdujących się na listach nie ma żadnego Donalda. Podobnie ma się z 22 Ziobrami, żaden z kandydatów o tym nazwisku, nie ma na imię jednak Zbigniew. Podobnie ma się rzecz z Palikotami. Jest ich trzech, ale nie ma Janusza.
Nie zdziw się, gdy zobaczysz Dziwisza
Do krakowskiej rady z listy komitetu Jacka Majchrowskiego kandyduje Jerzy Stanisław Dziwisz. A Barbara Dziwisz, bratanica kardynała, po raz drugi startuje do sejmiku w okręgu podhalańskiego.
Na liście Prawicy Rzeczpospolitej do małopolskiego sejmiku jest Ryszard Popiełuszko. Do Rady Miasta w Wadowicach chce się dostać Cecylia Wojtyła. Imiennik papieża Karol Wojtyła kandyduje z kolei do Rady Gminy w Drzycimiu.
Na listach znalazł się też Zbigniew Wodecki, który ubiega się o mandat radnego gminy Łaziska. Wybory samorządowe odbędą się 21 listopada 2010 roku. Druga tura przewidziana jest na 5 grudnia.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24