Wśród 11 wakatów w Sądzie Najwyższym obwieszczonych we wtorek przez prezydenta jest etat pierwszej prezes Małgorzaty Gersdorf - potwierdził w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera. Oznajmił też, że Andrzej Duda nie jest zaniepokojony przyśpieszonymi działaniami nowej KRS.
Minister prezydenckiej kancelarii Andrzej Dera w rozmowie z reporterem TVN24 potwierdził, że wśród 11 wakatów znajduje się także etat pierwszej prezes Sądu Najwyższego - Małgorzaty Gersdorf.
Jak wyjaśniał, "są uwzględnione wszystkie te wakujące etaty w związku z przejściem w stan spoczynku sędziów, którzy nie złożyli oświadczenia o chęci dalszego orzekania".
- Sędziowie, którzy mają powyżej 65 lat i dalej chcą orzekać, muszą złożyć wniosek o chęci dalszego orzekania. (…) Pani prezes Gersdorf nie chciała dalej orzekać i nie złożyła takiego wniosku. Przepis jest jednoznaczny, po upływie określonego terminu przechodzi w stan spoczynku - argumentował Dera.
"Albo we wrześniu, albo w październiku"
Minister poinformował również, że decyzja prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie obsadzenia stanowisk w Sądzie Najwyższym będzie "albo we wrześniu, albo w październiku - zależy, kiedy prezydent zakończy rozpatrywanie wniosków".
- Nie spłynęła do nas jeszcze dokumentacja. Kiedy spłynie, to kancelaria musi mieć czas na przygotowanie panu prezydentowi zbiorczej informacji z wyszczególnieniem i sprawdzeniem wszystkich kwestii. Wtedy przedstawiamy prezydentowi całość dokumentacji, prezydent zapoznaje się z wnioskami i podejmuje decyzję - wyjaśniał Dera.
Przyspieszenie "w interesie wymiaru sprawiedliwości"
Zaznaczył jednocześnie, że prezydenta nie niepokoi przyśpieszenie posiedzenia nowej Krajowej Rady Sądownictwa, która początkowo miała zajmować się wyborem sędziów do Sądu Najwyższego dopiero we wrześniu.
- Próbuje się zrobić taką zbitkę, że te działania obecne są związane z pytaniami prejudycjalnymi Sądu Najwyższego - wskazywał prezydencki minister.
W jego ocenie "ta procedura nie ma nic wspólnego z tymi pytaniami [prejudycjalnymi do TSUE - przyp. red.]".
- Procedura dotyczy nowo powstałych izb. KRS słusznie uznał, że przyspieszenie prac ma związek z funkcjonowaniem tych dwóch izb. Zwłaszcza Dyscyplinarnej, bo wszystkie postępowania są na ten moment zawieszone i dopóki nie będzie Izby, nie będą mogły być rozpatrywane - wyjaśniał Dera.
Jego zdaniem, przyśpieszenie działań KRS było "w interesie wymiaru sprawiedliwości".
Pytania Sądu Najwyższego
Sąd Najwyższy zwrócił się 2 sierpnia do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pięcioma pytaniami prejudycjalnymi dotyczącymi zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.
SN postanowił jednocześnie zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.
Trybunał zajął się wnioskiem
Decyzję o wyznaczeniu sędziego sprawozdawcy i rzecznika generalnego podjął osobiście prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To bardzo szybkie tempo prac - potwierdziły w nieoficjalnych rozmowach źródła w Trybunale.
Autor: ads//now / Źródło: PAP