Obajtek o odprawach wypłacanych dziennikarzom. "Nie są to pieniądze publiczne"

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP
Kwaśniewski: Daniel Obajtek okazał się użyteczny dla tej władzy. Po pierwsze on nie ma hamulców, on nie ma oporów
Kwaśniewski: Daniel Obajtek okazał się użyteczny dla tej władzy. Po pierwsze on nie ma hamulców, on nie ma oporówTVN24
wideo 2/5
TVN24Kwaśniewski: Daniel Obajtek okazał się użyteczny dla tej władzy. Po pierwsze on nie ma hamulców, on nie ma oporów

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen zaznaczył, że pieniądze, jakie koncern wypłaca na odprawy dla dziennikarzy Polska Press nie są publiczne. - To my wpłacamy do budżetu państwa około 36 miliardów złotych co roku i nie mamy żadnych państwowych pieniędzy - powiedział w wywiadzie w Polskim Radiu. Pytany, czy w Polska Press dokonuje się konserwatywny przewrót, zaprzeczył.

Prezes w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia wskazał, że Orlen wypłacił odprawy dziennikarzom Polska Press, którzy zdecydują się rozwiązać umowy o pracę za porozumieniem stron, ale - jak podkreślił - "nie są to pieniądze publiczne". - To my wpłacamy do budżetu państwa około 36 miliardów złotych co roku i nie mamy żadnych państwowych pieniędzy - zaznaczył.

"Nikt nie zmusza pracowników, by te odprawy brali"

Przyznał, że kilka osób odeszło na zasadzie dobrowolnych odejść, ale nikt nie został wyrzucony. Ponadto - jak wskazał - "nikt nie zmusza pracowników, żeby te odprawy brali". Pytany, czy w Polska Press dokonuje się tak zwany konserwatywny przewrót, Obajtek zaprzeczył.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO>>>

- Nie wymieniamy dziennikarzy, myślimy wręcz, żeby wzmocnić ich warunkami pracy i płacy - powiedział. Mówił też, że zgodnie z założeniem w gazetach należących do grupy ma być jak najwięcej informacji regionalnych, a nie tworzonych w Warszawie.

Zaznaczył również, że Orlen nie jest w żadnej mierze przeciwnikiem wolności słowa, a przejmując przedsiębiorstwo Ruch, uratował dostęp do prasy w Polsce. - Przez postępowania układowe i oddłużenie Ruchu, polska prasa od prawa do lewa ma wreszcie płacone - wskazał. Powiedział też, że na stacjach Orlenu żadne tytuły i wydawnictwa nie są dyskryminowane.

"Jest tam coraz więcej podmiotów związanych ze Skarbem Państwa"

Zapytany o to, z kim współpracuje Dom Mediowy Sigma Bis (spółka należąca do PKN Orlen i PZU), Obajtek powiedział, że spółka ta pracuje na zasadach wolnorynkowych. - Jest tam coraz więcej podmiotów związanych ze Skarbem Państwa, coraz więcej firm przechodzi do Domu Mediowego. I są to firmy zewnętrze, wolnorynkowe - wskazał.

Polska Press jest jedną z największych grup wydawniczych w Polsce. Ma około 20 dzienników regionalnych, blisko 120 tygodników lokalnych i około 500 witryn online.

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości