Światowa medycyna nie potrafi sobie poradzić z osteoporozą, czyli słabnięciem i kruszeniem kości. Polscy lekarze znaleźli rewolucyjny sposób walki z chorobą. Przy pomocy specjalnego rodzaju cementu.
Do tej pory uważano, że skutecznie leczyć osteoporozę można dwoma metodami. - Środkami przeciwbólowymi i gorsetami – mówi Janusz Bronarski ze Szpitala Praskiego. Zaznacza jednak, że nie są to sposoby ani komfortowe, ani skuteczne. – Osoby starsze źle tolerują gorsety – podkreśla.
W Polsce od dłuższego czasu istnieje lepsze rozwiązanie. U nas znane, ale na świecie wciąż bardzo rzadko wykorzystywane. To tzw. wertebroplastyka, czyli wypełnienie złamań kręgosłupa specjalnym cementem, kostnym. Integruje się z kością, wnika w jej strukturę i po kilkunastu minutach doskonale wiąże.
Skomplikowany, ale już nie boli
Zabieg do najłatwiejszych nie należy. Cement kostny wstrzykuje się strzykawką. Trzeba precyzyjnie, co do milimetra, wbić igłę tam, gdzie w kości jest ubytek czy bolesne złamanie.
Po kilkunastu minutach cement twardnieje, a ból znika. Jak w przypadku Iren Novikov, która przeszła wertebroplastykę. Ból doskwierał jej przez 20 lat. Kręgosłup złamał się dwukrotnie. - 20 lat temu dostałam w plecy cegłą, a teraz cement – cieszy się, podkreślając, że ból już jej nie doskwiera.
Ma z czego się cieszyć. Następnego dnia po zabiegu będzie już w domu, a ze szpitala wyjdzie o własnych siłach.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24