- Hierarchowie przyjmą wspólne stanowisko w sprawie krzyża przed Pałacem Prezydenckim - poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch. Duchowni zgromadzili się na Jasnej Górze w Częstochowie na pierwszej sesji Rady Biskupów Diecezjalnych.
Pytany przez dziennikarzy, czy potrzebne jest kolejne stanowisko w sprawie krzyża, ks. Kloch odpowiedział, że ten spór ciągle nie jest rozwiązany, więc trzeba rozmawiać.
Biskupi stroną
- Skoro trzeba dyskutować i szukać dróg rozwiązania, to też biskupi włączają się jako jedna ze stron w to zagadnienie. Strona w tym sensie, że rzecz dotyczy symbolu chrześcijańskiego - zaznaczył duchowny.
- Prawie na pewno stanowisko będzie zawarte w komunikacie, który zostanie ogłoszony po sesji biskupów diecezjalnych. Sądzę nawet, że to będzie większa część tego dokumentu, który ukaże się dzisiaj późnym popołudniem - powiedział ks. Kloch.
Pytany o to czy nowe stanowisko może zakończyć spór o krzyż, duchowny stwierdził wymijająco, że "to będą prośby pod adresem ludzi modlących się pod krzyżem".
- Wielostronność tego sporu oraz bardzo mocny, zasadniczy rys polityczny, a nie religijny jest tutaj najistotniejszy - ocenił rzecznik Episkopatu.
Trudna sprawa
Udający się na spotkanie metropolita lubelski abp Józef Życiński podkreślił: - Krzyż nie może być traktowany marginesowo, w sposób uzależniony od reakcji jakiejś niewielkiej grupki osób, która w dodatku o sługach krzyża, jakimi są kapłani, mówi per "księżyna". - oświadczył.
Duchowny przyznał, że sprawa krzyża na Krakowskim Przedmieściu jest niezwykle skomplikowana. - Nie łudźmy się, że w odniesieniu do grona osób, reagujących emocjonalnie, istnieją proste rozwiązania - powiedział.
Metropolita ocenił też, że nie należy wyciągać wniosków na temat całego społeczeństwa na podstawie zachowania kilkudziesięciu osób. - To nie jest społeczeństwo polskie, nie generalizujmy - podkreślił arcybiskup.
Nowa forma
Środowe spotkanie w Częstochowie jest pierwszą sesją Rady Biskupów Diecezjalnych, która jest nowym ciałem Konferencji Episkopatu Polski.
Poza sprawą krzyża członkowie Rady będą rozmawiać o 20-leciu powrotu katechezy do szkół, modlić się w intencji życia i dyskutować na temat statutu Rodziny Radia Maryja.
Powtórne stanowisko
W sprawie krzyża przedstawiciele kościoła wypowiadali się już wielokrotnie. Ósmego sierpnia apb Kazimierz Nycz w imieniu episkopatu Polski nawoływał do przeniesienia krzyża do kościoła, ale "bez użycia przemocy". Zaznaczył również, że kościoła nie należy traktować jako strony w tym sporze.
- To nie Episkopat spowodował ten konflikt i nie Episkopat go rozwiąże. Mogą to zrobić tylko prezydent i zainteresowani liderzy opozycyjnych partii - mówi na ten sam temat w "Rzeczpospolitej" abp Józef Michalik.
Na temat przenosin krzyża wypowiedział się też kardynał Stanisław Dziwisz, który 22 sierpnia wzywał do umieszczenia krzyża w kościele św. Anny by tam "jednoczył w modlitwie a nie dzielił".
- Dokument, który ma zostać przyjęty w środę, będzie swoistym rozwinięciem wcześniejszych komunikatów. - oświadczył ks. Kloch.
Źródło: PAP