Dom studencki "Sezam" idzie pod młotek

Akademik "Sezam" wystawiony na sprzedaż
Akademik "Sezam" wystawiony na sprzedaż
Źródło: Mateusz Mżyk/tvnwarszawa.pl

Wybudowany w dwudziestoleciu międzywojennym zabytkowy akademik Politechniki Warszawskiej został wystawiony na sprzedaż. Budynek wymaga generalnego remontu, na który uczelnia nie ma środków.

Kluczowe fakty:
  • Ostatni remont "Sezam" przeszedł w latach 80., studentów nie ma tam od 2019 roku.
  • Koszt koniecznego remontu szacowany jest na 100 milionów złotych.
  • Cena wywoławcza wynosi nieco ponad 44 miliony złotych.
  • Dochód ma być przeznaczony na istniejące akademiki. Politechnika Warszawska ma ich 11.

Dawny Dom Studencki Sezam przy Górnośląskiej 14 został wybudowany w latach 1924-1926 przez fundację Bratnia Pomoc pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej Gabriela Narutowicza. Początkowo był przeznaczony dla około 450 studentów. W czasie wojny swoją siedzibę w budynku przy Górnośląskiej miało gestapo. Budynek przetrwał Powstanie Warszawskie, a tuż po wojnie został oddany w użytkowanie wieczyste Politechniki Warszawskiej. Uczelnia zaadaptowała budynek pod DS "Sezam". Liczbę miejsc zredukowano do około 150.

Remont kosztowałby 100 milionów złotych

Ostatni remont akademik przeszedł w latach 80. Studenci mieszkali w nim do 2019 roku. Ze względu na zły stan techniczny od tego czasu budynek stoi pusty. Potrzebny jest generalny remont, na który uczelnia nie ma środków.

- Władze Politechniki Warszawskiej rozważały możliwość remontu, który pozwoliłby na przywrócenie budynkowi funkcji akademika, jednak skala prac zarówno remontowych: elewacji, ciągów komunikacyjnych, instalacji wewnętrznych, jak i robót modernizacyjnych: budowa instalacji przeciwpożarowych oraz innych, dostosowanych do współczesnych wymagań sieci wewnętrznych, dostosowanie do wymagań związanych z dostępnością budynku wykracza poza możliwości finansowe uczelni - wyjaśnia Krzysztof Szymański, rzecznik prasowy Politechniki Warszawskiej.

Ponadto przeprowadzone ekspertyzy techniczne wykazały, że konieczne jest wzmocnienie fundamentów.

- Dostosowanie budynku do wymogów współczesnego akademika to koszt około 100 milionów złotych - przyznaje Szymański.

Hotel, prywatny akademik, ambasada...

W biuletynie informacji publicznej PW pojawiło się ogłoszenie o tym, że "Sezam" zostaje wystawiony na sprzedaż. Cena wywoławcza: 44 mln 201 tys. zł. Potencjalni kupcy mogą oglądać budynek do 14 maja.

Uczelnia nie informuje, ilu potencjalnych kupców złożyło oferty do tej pory. W opisie nieruchomości załączonej do ogłoszenia czytamy: "atrakcyjna lokalizacja obiektu sprawia, że może on zostać zaadoptowany na cale hotelarskie (np. aparthotel) lub prywatny akademik. Byłby także znakomitym miejscem na ambasadę".

- Uczelnia przeanalizowała wiele scenariuszy w tym zakresie, w tym zmianę funkcji budynku na inną niż dom studencki i w naszej ocenie istnieją takie możliwości - uzupełnia Szymański.

Budynek znajduje się w rejestrze zabytków. W przypadku remontu konieczne jest uzyskanie zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków na podejmowane prace.

Rzecznik uczelni zapewnia też, że pieniądze pozyskane ze sprzedaży "Sezamu" zostaną przeznaczone na inwestycje w domy studenckie. Politechnika Warszawska ma ich 11.

Czytaj także: