Barbara Borys-Damięcka nie żyje. Senatorka "oddana kulturze i drugiemu człowiekowi"

Autor:
akr,ks/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Barbara Borys-Damięcka miała 85 lat
Barbara Borys-Damięcka miała 85 latTVN24
wideo 2/2
TVN24Barbara Borys-Damięcka miała 85 lat

Zmarła Barbara Borys-Damięcka. Była reżyserką teatralną i telewizyjną, a od 2007 roku zasiadała w Senacie z ramienia Platformy Obywatelskiej. Informację o jej śmierci przekazał w mediach społecznościowych szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka. Jak napisał, była to "postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi".

"Dziś odeszła od nas Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 roku senator RP. Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi. Cześć Jej Pamięci" - napisał przewodniczący KO Borys Budka na Twitterze.

Przewodniczący Grupy Senatorów Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki również zamieścił wpis. "Zmarła Barbara Borys-Damięcka, wybitna reżyserka, niestrudzona senatorka. Opoka demokratycznego Senatu tej kadencji. Żegnaj, Basiu" - czytamy.

"Bardzo smutna wiadomość. Odeszła nasza dobra koleżanka, Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i filmowa. Senatorka od 2007 r. Jeszcze tak niedawno widziałyśmy się w teatrze… Basiu, nie mogę uwierzyć. Będziemy pamiętać" - napisała natomiast Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka PO.

"Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pani Senator Barbary Borys-Damięckiej, Marszałkini Seniorki X kadencji, kobiety pełnej ciepła i zaangażowania w sprawy Ojczyzny" - napisał marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

"Rodzinie i bliskim składam wyrazy głębokiego współczucia. Żegnaj Basiu" - dodał marszałek Grodzki we wpisie na Twitterze.

"To wielka strata dla polskiej kultury i polityki"

"Właśnie dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Zmarła Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i telewizyjna, wieloletnia senatorka, w latach 1997-2008 dyrektorka Teatru Syrena" - napisano na Facebooku warszawskiego teatru.

"W Syrenie wyreżyserowała wiele przedstawień (m.in. 'Balladę Czerniakowską, czyli Boso, ale w ostrogach' i 'Królową Śniegu', jeden z najpopularniejszych spektakli dla dzieci w dziejach sceny przy Litewskiej), za jej dyrekcji teatr został przebudowany i uzyskał dzisiejszy wygląd, był też w tym czasie jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych przez widzów teatrów w Warszawie" - przypomniano we wpisie.

Podkreślono, że "Barbara Borys-Damięcka do samego końca pozostawała Wielką Przyjaciółką Syreny, regularnie wspierając Zespół na premierach i zawsze służąc radą i dobrym słowem".

"To wielka strata dla polskiej kultury i polityki. Rodzinie i bliskim Barbary Borys-Damięckiej składamy najserdeczniejsze kondolencje" - czytamy na profilu na Facebooku Teatru Syrena.

Znakomity wynik wyborczy

Barbara Borys-Damięcka po raz pierwszy startowała do Senatu w 2007 roku w okręgu warszawskim z ramienia Platformy Obywatelskiej. Zdobyła wtedy największą liczbę głosów w Polsce - 605 972. Od tamtej pory stale była członkiem izby. W obecnej kadencji Senatu była marszałkiem seniorem.

Urodziła się 2 listopada 1937 roku w Warszawie. W 1958 roku ukończyła studia na Wydziale Organizacji Produkcji i Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Uzyskała tytuły kierownika produkcji filmowej i reżysera.

Jak napisano w biogramie na senackiej stronie, "współpracowała jako asystentka przy realizacji kilku filmów reżyserowanych przez Andrzeja Munka". "W latach 1958-1996 pracowała w Telewizji Polskiej. Była asystentką reżysera, reżyserem, dyrektorem Działu Realizacji Telewizyjnej, wiceprezesem TVP, szefem Zespołu TVP oraz doradcą Zarządu TVP" - czytamy. Od 1997 do 2007 roku była także dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Syrena w Warszawie.

W 1987 roku otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1998 została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Została również wyróżniona Srebrnym Medalem "Zasłużony w Kulturze Gloria Artis" w 2007 roku i Nagrodą "Polonicus" w 2014.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr,ks/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości