TVN24 | Polska

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu do Białorusinów: niech żyje braterstwo narodów naszego regionu, niech żyje Solidarność!

TVN24 | Polska

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Prezydent Duda zwrócił się do Białorusinów
duda blrs

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Białorusinów w 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. - Solidarność stała się nie tylko symbolem, ale i wyznacznikiem polskiej polityki - powiedział prezydent.

- W tych dniach nasze myśli są nie tylko z tymi, którzy wówczas stoczyli długą walkę z reżimem, ale również i z tymi, którzy na całym świecie biją się o swoją wolność i elementarne prawa człowieka – oświadczył Andrzej Duda w orędziu, które wygłosił w dwóch językach – polskim i białoruskim, które zamieszczono na stronach telewizji Biełsat i kanale Youtube Kancelarii Prezydenta. Dziś, jak wskazał prezydent, ta walka "jest udziałem naszych sąsiadów, Białorusinów".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Duda zwrócił się do Białorusinów w 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, które umożliwiły powstanie niezależnych związków zawodowych, w tym NSZZ "Solidarność". Prezydent nazwał tę datę "szczególnym dla Polski dniem, związanym z najważniejszym dla milionów z nas słowem: Solidarność".

- Już od ponad roku Polska stała się domem dla wielu z was. Znaleźliście tu schronienie przed prześladowaniami, miejsce dla kontynuowania waszej politycznej i gospodarczej działalności, jak również, mam nadzieję, znaleźliście przyjaźń, zrozumienie i solidarność – powiedział prezydent Duda.

Już od ponad roku Polska stała się domem dla wielu z was. Znaleźliście tu schronienie przed prześladowaniami, miejsce dla kontynuowania waszej politycznej i gospodarczej działalności, jak również, mam nadzieję, znaleźliście przyjaźń, zrozumienie i solidarność

Duda: Polska będzie dla was domem

Prezydent zwrócił się też do Białorusinów, że "mogą czuć się w Polsce jak u siebie", a Polska "będzie dla nich domem tak długo, jak będą tego potrzebować". - Nigdy nie przestaniemy wspierać was tak, jak wspieramy więźniów politycznych na Białorusi, niezależnie od ich przekonań, religii i narodowości – zapewnił prezydent w przemówieniu, które wygłosił po polsku i po białorusku.

Duda podkreślił, że "niepodległy byt Białorusi w nienaruszalnych granicach jest jednym z ważnych czynników umacniających bezpieczeństwo i stabilny rozwój Polski oraz pozostałych państw naszej części Europy". - Białoruś to kraj, którego pomyślna przyszłość jest bardzo ważna również dla nas, Polaków – wskazał prezydent.

Andrzej Duda nazwał Białorusinów "bratnim narodem" i podkreślił, że zasługuje on na godne życie w demokratycznym i uczciwym państwie. Swoje wystąpienie zakończył słowami: - Żywie Biełaruś! Niech żyje Białoruś! Niech żyje braterstwo narodów naszego regionu, niech żyje Solidarność!

Powyborcze protesty  

Po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, których wyniki zostały uznane za sfałszowane, na Białorusi wybuchły masowe pokojowe protesty. Władze odpowiedziały na nie represjami, oskarżając ich uczestników o udział w antybiałoruskim spisku, sterowanym z Zachodu.

Telewizja Biełsat to białoruskojęzyczna stacja, która nadaje z Polski. Niedawno władze Białorusi uznały ją i publikowane przez nią treści za "ekstremistyczne".

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Prezydent.pl

Pozostałe wiadomości