TVN24 | Polska

ABW szuka firmy do poprowadzenia szkoleń o terroryzmie

TVN24 | Polska

Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl
Zatrzymany przez ABW miał planować zamach. Nie przyznaje się do winy
tvn24Zatrzymany przez ABW miał planować zamach. Nie przyznaje się do winy

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego chce wynająć firmę, która poprowadzi serię szkoleń dotyczących zagrożeń terrorystycznych. Do przetargu zgłosiły się głównie spółki związane z emerytowanymi funkcjonariuszami służb bądź żołnierzami. Trwa wybór najkorzystniejszej oferty.

Przetarg na "zapewnienie usługi szkoleniowej na terenie miasta Warszawy w zakresie prewencji terrorystycznej i bezpieczeństwa" największa polska służba specjalna ogłosiła jeszcze w kwietniu. W tej chwili trwa analiza najkorzystniejszej oferty spośród tych, które złożyli chętni do przeprowadzenia szkoleń. Ile będzie kosztować całość, jeszcze nie wiadomo.

Sesje, wykłady, ćwiczenia

O tym, jakich szkoleń dokładnie chce Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, mówi dokument o tytule "Opis przedmiotu zamówienia". Ma to być do 56 dwudniowych sesji szkoleniowych dla grup liczących od 20 do 50 uczestników. Celem szkoleń jest - jak czytamy - "zwiększenie świadomości w obszarze występowania zagrożeń terrorystycznych, asymetrycznych, sposobu wykrywania ich symptomów w codziennej pracy, postępującej radykalizacji i związanych z tym zagrożeń""

Sesje szkoleniowe mają mieć formę wykładów i ćwiczeń "zawierających elementy analiz, tworzenia algorytmów i definiowania wskaźników zagrożeń asymetrycznych i terrorystycznych oraz prognoz i tendencji w obszarze bezpieczeństwa na podstawie udostępnionego przez zamawiającego materiału szkoleniowego".

- W skrócie chodzi o przeszkolenie wysokich urzędników państwowych oraz ludzi ze spółek skarbu państwa – tłumaczy nam funkcjonariusz kontrwywiadu.

Zarzuty korupcyjne dla funkcjonariuszy służb zatrzymanych przez ABW
Zarzuty korupcyjne dla funkcjonariuszy służb zatrzymanych przez ABW20.11 | Zarzuty korupcyjne dla funkcjonariuszy służb zatrzymanych przez ABWtvn24

"Znajomy pytał czy jestem zainteresowany"

Dwóch emerytowanych już funkcjonariuszy polskich służb potwierdziło w rozmowie z tvn24.pl, że dostali propozycję wzięcia udziału w szkoleniach. - Znajomy, który ma firmę, pytał, czy jestem zainteresowany. Poczułem się nieco absurdalnie, bo służby zrezygnowały z mojego doświadczenia i wiedzy w 2016 roku – mówi jeden z naszych rozmówców.

Drugi dodaje: - Gdy służyłem, w 2008 roku, powstało w ABW Centrum Antyterrorystyczne. Tutaj spływały wszelkie sygnały o zagrożeniach, tu przygotowywano analizy. Nigdzie nie było lepszych fachowców. To oni prowadzili zajęcia, a także dbali o to, aby branże takie jak na przykład lotnicza, miały szkolenia antyterrorystyczne na właściwym poziomie.

Kto ma wiedzieć lepiej?

Zdumienia pomysłem nie kryje były minister koordynator służb, a dziś poseł zasiadający w komisji specsłużb Marek Biernacki: - Aż trudno mi uwierzyć w to, że ABW musi się posiłkować prywatnymi firmami. To właśnie w tej służbie powinna znajdować się najpotężniejsza wiedza o terroryzmie, zagrożeniach. Niedostępna dla prywatnych podmiotów, bo przecież wynikająca z bieżącej współpracy z zagranicznymi partnerami od amerykańskich służb, przez europejskie, po działające w krajach północnej Afryki i Azji. Dlatego żaden prywatny podmiot nie powinien się nawet równać z ich wiedzą.

ABW bada sprawę wycieku kart do głosowania. Gościem Szymon Jadczak
ABW bada sprawę wycieku kart do głosowania. Gościem Szymon JadczakTVN24

Milczenie ABW

Dwa lata temu w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego powstała kolejna komórka - obok Centrum Antyterrorystycznego - specjalizująca się w zagrożeniach terrorystycznych. To Centrum Prewencji Antyterrorystycznej ABW.

- CAT zajmuje się bieżącą analizą zagrożeń, koordynuje wszystkie służby państwowe, działa 24 godziny na dobę 365 dni w roku. A Centrum Prewencji Antyterrorystycznej zajmuje się właśnie szkoleniami - tłumaczy nam oficer, prosząc o zachowanie anonimowości.

Na oficjalnej stronie ABW główne zadania CPT tak są opisane: "Centrum organizuje odpowiednio dostosowane szkolenia dla funkcjonariuszy i pracowników służb specjalnych, a także organów administracji publicznej oraz innych podmiotów. Centrum zmierza do skupienia wiedzy i doświadczeń służb, instytucji publicznych a także dorobku uczelni i instytucji naukowych stając się forum do rozwoju współpracy wszystkich podmiotów bezpieczeństwa".

Zapytaliśmy ABW, jaki jest sens szukania zewnętrznej firmy, płacenia jej za szkolenia, skoro w Agencji istnieje wyspecjalizowana komórka do tego powołana, czyli Centrum Prewencji Antyterrorystycznej. Odpowiedzi do momentu opublikowania tekstu nie otrzymaliśmy.

Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości