Do parlamentu trafiły trzy projekty ustaw, które mają uchronić Polaków przed roszczeniami majątkowymi Niemców, którzy przed laty wyjechali z Polski, a teraz ubiegają się o zwrot pozostawionych wówczas nieruchomości - informuje "Rzeczpospolita".
Złożone u marszałka Sejmu propozycje rządu oraz LiS zakładają nabycie prawa własności przez 20-letnie zasiedzenie.
Projekt senacki, który zdaniem "Rzeczpospolitej" ma największe szanse na szybkie uchwalenie (ma być poddany pod głosowanie na pierwszym lub drugim posiedzeniu Izby), wprowadza odejście od zasady bezwzględnej wiarygodności zapisów w księgach wieczystych. A właśnie dzięki nie wpisaniu do ksiąg nowych, polskich właścicieli, Niemcy odzyskują swe majątki.
- Chodzi o to, by powiaty, jako dysponenci ksiąg, mogły dokonać ich aktualizacji zgodnie ze stanem faktycznym. Nie może być tak, że nieruchomość wciąż należy do osoby, która dawno z Polski wyemigrowała - powiedział "Rzeczpospolitej" senator PiS Jerzy Szmit, który w piątek przedstawił w parlamencie projekty ustaw mających uchronić Polaków przed takimi wyrokami, jak głośne orzeczenie sądu, który w Nartach zwrócił Niemce rodzinny dom i 59 ha ziemi, które zostawiła emigrując do Niemiec 30 lat temu.
Źródło: "Rzeczpospolita"