Twierdził, że "nie chciał tego zrobić", ukrywał się na Ukrainie. Ruszył proces Mamuki K. oskarżonego o zabójstwo 28-latki

Autor:
FC
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Wizja lokalna trwała blisko 10 godzin
Wizja lokalna trwała blisko 10 godzinTVN24 Łódź
wideo 2/6
TVN24 ŁódźWizja lokalna trwała blisko 10 godzin

W łódzkim Sądzie Okręgowym ruszył proces 41-letniego Mamuki K. Gruzin jest oskarżony o brutalne zabójstwo 28-letniej Pauliny D. z Łodzi. Mężczyzna został zatrzymany na Ukrainie. Grozi mu dożywocie.

Do brutalnego zabójstwa 28-letniej mieszkanki Łodzi Pauliny D. doszło 20 października 2018 r. Kobieta została dotkliwie pobita i zamordowana w jednym z mieszkań w kamienicy przy ul. Żeromskiego, wynajmowanym przebywającym w Polsce cudzoziemcom zza wschodniej granicy. Według ustaleń śledczych, śmiertelne okazały się trzy ciosy nożem wymierzone w szyję. Głównym podejrzanym w tej sprawie był obywatel Gruzji Mamuka K.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wezwał taksówkę i wywiózł nią ciało

- Oskarżony uprzątnął miejsce zbrodni, po czym tego samego dnia około godziny 18 wezwaną taksówką przewiózł owinięte w folię i zapakowane w torbę ciało, porzucając je w pobliżu Stawów Jana. Następnie dostał się do Warszawy, gdzie spotkał się ze znajomymi. Stamtąd wszyscy busem wyjechali na Ukrainę – wyjaśnił Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

W tym czasie trwały poszukiwania 28-latki. W oparciu o zapisy monitoringu i zeznania świadków ustalono, że wcześniej Paulina D. była w jednym z łódzkich klubów. Zebrany materiał doprowadził do miejsca zbrodni. Podczas przeszukania lokalu znaleziono w nim liczne ślady, w tym biologiczne. W pobliskim kontenerze na odpady znaleziono także dywan i zakrwawione części garderoby kobiety.

Ukrywał się na Ukrainie

Ciało ofiary odnaleziono sześć dni później. Jako prawdopodobnego sprawcę wytypowano obywatela Gruzji, od kilku miesięcy przebywającego w Polsce. Za Mamuką K. wydano międzynarodowy list gończy. Zatrzymano go na początku listopada 2018 r. na ulicy w Kijowie, a w czerwcu zeszłego roku mężczyzna został przewieziony do Polski. - Podczas przesłuchania w charakterze podejrzanego, odnosząc się do zarzutów, potwierdził fakt pozbawienia życia 28-latki, stwierdził jednakże, że nie chciał tego zrobić, czemu przeczą stwierdzone podczas sekcji rany kłute i obrażenia wskazujące na pobicie. Złożył szczegółowe wyjaśnienia – przekazał Kopania. Dodał, że wyjaśnienia obejmują okres, w którym Mamuka K. zauważył rano 20 października 2018 r. swoją przyszłą ofiarę, przez sam moment popełnienia zbrodni, zacierania śladów i ukrycia zwłok, po ucieczkę na Ukrainę. Z udziałem podejrzanego przeprowadzono też wizję lokalną.

Gruzin od zeszłego roku przebywa w Zakładzie Karnym w Piotrkowie Trybunalskim. W opinii biegłych psychiatrów oskarżony jest w pełni poczytalny i może odpowiadać za zabójstwo. Grozi mu więzienie w wymiarze nie niższym niż lat 12, z dożywociem włącznie.

Nie powiadomili o zabójstwie, usłyszeli wyroki

W grudniu ubiegłego roku łódzki sąd skazał w tej sprawie dwóch obywateli Gruzji w wieku 39 i 42 lat, oskarżonych o niezawiadomienie organów ścigania o zabójstwie 28-letniej łodzianki. Młodszemu zarzucono także składanie fałszywych zeznań i poplecznictwo. Starszy usłyszał wyrok 1 roku i czterech miesięcy, a młodszy - 2 lat i czterech miesięcy więzienia.

Autor:FC

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości