Najnowsze

Najnowsze

"Monsters and Men"

W swoim debiutanckim filmie "Monsters and Men" Reinaldo Marcus Green obrazuje mechanizm tego, jakie konsekwencje dla całej społeczności może mieć pojedynczy akt przemocy.

"Pause"

"Pause" to imponująco dojrzały debiut pochodzącej z Cypru reżyserki Toni Mishiali, z wybitną i wyciszoną rolą Steli Fyrogeni. Z jednej strony jest to bezlitosna i słuszna krytyka patriarchalnego systemu, z drugiej zaś – próba stworzenia silnej reprezentacji filmowej starzejącej się kobiety, figury spychanej na marginesy widzialności przez seksistowską i przesiąkniętą egoizmem kulturę.

"Phoenix"

"Phoenix" inteligentnie odwraca tradycyjne role przypisane matkom i córkom, ukazując skomplikowaną rzeczywistość nastoletniej dziewczyny, zbyt szybko zmuszonej przez okoliczności do tego, żeby dorosnąć. Z pozoru realistyczna narracja zostaje przez reżyserkę przełamana bardziej surrealistycznymi scenami, niczym z koszmaru, jaki potencjalnie śnić może odważna i silna główna bohaterka.

"Queen of Hearts"

"Queen of Hearts" to z pozoru chłodne i zdystansowane studium niepokojącej i bulwersującej relacji między kobietą w pewnym wieku a młodym mężczyzną, które z minuty na minutę coraz bardziej angażuje emocjonalnie widzów.

"Sons of Denmark"

Debiutant Ulaa Salim mówi o jednym z najważniejszych problemów, jakiemu musi stawić czoła dzisiejsza Europa. O radykalizmie – po obu stronach, rosnącej nienawiści oraz nietolerancji do wszystkiego, co odmienne.

"The Sharks"

Ta intymna, metaforyczna opowieść inicjacyjna zbudowana jest przez Lucíę Garibaldi z wielu pytań pozostawionych bez odpowiedzi, wątpliwości, skupionych przede wszystkim wokół motywacji związanych z zachowaniem bohaterki. Posługując się minimalistycznymi środkami, reżyserka tworzy przekonujący obraz trudów i niepokojów związanych z dojrzewaniem.

"Wilkołak"

Metaforyczny "Wilkołak" Adriana Panka to kino niepokoju, dyskomfortu, niepozwalające widzowi wygodnie rozsiąść się w fotelu. Jednocześnie po debiutanckim "Daas" stanowi kolejny dowód na to, że Adrian Panek to świeży, ciekawy głos w polskim kinie.

Konserwatyści biorą kolejną prowincję

Wtorkowe wybory do parlamentu kanadyjskiej prowincji Alberta wygrała Zjednoczona Partia Konserwatywna - wynika ze wstępnych wyników podawanych po zamknięciu lokali wyborczych. To kolejna prowincja w ciągu roku, w której rządy przejmują konserwatyści.

Wątpliwości w sprawie dopuszczania maturzystów do egzaminu. Prawnik odpowiada

Jeśli kurator namówi do złamania przepisów prawa, a potem sam będzie oceniać takiego dyrektora czy nauczyciela, to jest to jakaś wewnętrzna sprzeczność - wskazywał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 radca prawny, mecenas Robert Kamionowski. Odniósł się do słów małopolskiej kurator oświaty, która stwierdziła, że w pewnych sytuacjach rada pedagogiczna może uchwalić klasyfikację przystępującego do matury ucznia bez wymaganego udziału połowy wszystkich nauczycieli.

Osiem zmian w programie 500 plus

O tym, że program 500 plus ma obowiązywać od pierwszego dziecka w rodzinie, wiedzą już zapewne wszyscy rodzice. Rząd planuje jednak jeszcze kilka innych ważnych zmian.

"To logo nie jest własnością tego związku zawodowego. To jest własność ogólnonarodowa"

Zawłaszczanie sobie prawa do dysponowania tym symbolem jest czymś całkowicie nieuzasadnionym i historycznie i, powiedziałbym, moralnie - powiedział na antenie TVN24 Janusz Onyszkiewicz, były rzecznik prasowy Solidarności. To komentarz do listu Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", w którym cofa ona zgodę na używanie znaku graficznego Solidarność przez Europejskie Centrum Solidarności.

Janina Ochojska ma nowotwór piersi. "Nie badałam się przez trzy lata"

Kandydatka do europarlamentu i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska poinformowała w mediach społecznościowych, że kilka dni temu zdiagnozowano u niej nowotwór piersi. Oświadczyła też, że nie rezygnuje ze startu w wyborach. - Chcę zaapelować do wszystkich kobiet, żeby badały się jak najczęściej, żeby, kiedy spotka nas ta choroba, mieć świadomość, że to jest tylko etap w życiu - podkreśliła. Dodała, że nie badała się przez trzy lata.

"Usiadłabym do rozmów, zrobiłabym przegląd wszystkich zapisów Karty Nauczyciela"

Nie mam żadnych wątpliwości, że powinno być większe zróżnicowanie płac nauczycieli. Dyrektor szkoły musi być menedżerem - zaznaczyła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka Platformy Obywatelskiej, była minister edukacji narodowej. Pytana o to, czy Karta Nauczyciela powinna dłużej funkcjonować, stwierdziła: - Usiadłabym do rozmów, zrobiłabym solidny przegląd wszystkich zapisów Karty Nauczyciela.

Joanna Kluzik-Rostkowska w "Rozmowie Piaseckiego"

Nie mam żadnych wątpliwości, że powinno być większe zróżnicowanie płac nauczycieli. Dyrektor szkoły musi być menedżerem - podkreślała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka Platformy Obywatelskiej, była minister edukacji narodowej.

Zaczął Obama, Kongres chciał, żeby Trump skończył. Weto Białego Domu

Prezydent Donald Trump zawetował rezolucję Kongresu USA, nakazującą wstrzymanie amerykańskiego wsparcia dla Arabii Saudyjskiej w konflikcie w Jemenie - poinformował Biały Dom. Już wcześniej administracja waszyngtońska zapowiadała, że prezydent zawetuje rezolucję. To drugie weto amerykańskiego prezydenta.

Niemiecki dyskont wycofuje produkty

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży naczyń bambusowych ze sklepów niemieckiej sieci dyskontów TEDi. Powodem jest podwyższony poziom szkodliwej dla zdrowia substancji.

"Nauczyciel nie do zdarcia, ale potrzebuje wsparcia". Wiece solidarności ze strajkującymi

Od 8 kwietnia trwa ogólnopolski, bezterminowy strajk nauczycieli, którzy domagają się podwyżek. We wtorek między innymi w Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach, odbyły się wiece poparcia dla strajkujących. W Gdańsku osoby wspierające nauczycieli ustawiły się w wykrzyknik, symbol protestu w oświacie. "Nauczyciel nie do zdarcia, ale potrzebuje wsparcia" - brzmiało hasło na jednym z transparentów w Katowicach.

Kilka lat czy kilka dekad? Notre Dame czeka długi i kosztowny remont

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, w ciągu pięciu lat chce odbudować spaloną katedrę Notre Dame. Poniedziałkowy pożar objął najpierw iglicę, a potem cały dach. Strażakom udało się ocalić strukturę budowli i zachodnią fasadę katedry. W odbudowę świątyni chce włączyć się także Polska. Ile potrwa remont i ile będzie kosztować? Na to pytanie w programie Tak Jest próbowała odpowiedzieć Małgorzata Omilanowska - historyk sztuki i była minister kultury.

Hojne datki na odbudowę Notre Dame. Pomoc oferują miliarderzy, firmy, miasta

Kolejne rodziny miliarderów oraz firmy zapowiadają wsparcie finansowe na odbudowę zniszczonej w poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame w Paryżu. Rodzina Bettencourt i Meyers wraz z firmą L'Oreal przekażą 200 milionów euro, koncern energetyczny Total - 100 milionów euro. Zapowiedzi spływają też z zagranicy.