Najnowsze

Najnowsze

Ziobro pisze do Gersdorf. Apeluje o "niezwłoczne" zwołanie posiedzenia KRS

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił się do prof. Małgorzaty Gersdorf, pierwszej prezes Sądu Najwyższego o "niezwłoczne" zwołanie pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. Jej nowy skład powołał Sejm według znowelizowanych przepisów. Ziobro podkreślił, że 25 marca mija dwumiesięczny termin na dokonanie przez KRS oceny kwalifikacji 86 nowo powołanych asesorów.

"Niszczył pan Polskę? Wykonywałem swoje zadania"

- Zło trzeba złem nazywać, a dobro dobrem - tak stanowczo bronił ustawy degradacyjnej minister Mariusz Błaszczak. Tymczasem twarzą ustawy odbierającej stopnie komunistycznym generałom jest były oficer PRL-owskiej armii, dziś poseł PiS - Michał Jach. Partyjni koledzy bronią go, twierdząc, że "był dobrym żołnierzem". Co zatem poseł Jach robił 13 grudnia 1981 roku, gdy generał Jaruzelski ogłaszał stan wojenny? - Pewnie bym się czuł lepiej, gdybym działał w opozycji - mówił w rozmowie z reporterem TVN24. Materiał programu "Czarno na białym".

Cztery minuty w stanie nieważkości. "Profesor świetnie się spisał"

Większość życia spędził na wózku inwalidzkim z powodu stwardnienia zanikowego bocznego. Stephen Hawking należał do światowej elity akademickiej. Zajmował się między innymi lotami w kosmos i teorią stanu nieważkości. Sprzedał setki tysięcy książek. W 2007 roku został zabrany na pokład specjalnego samolotu, gdzie przez cztery minuty przebywał w stanie nieważkości. Jeden z organizatorów lotu opowiedział o szczegółach lotu. Materiał Marcina Wrony z 2007 roku.

Obronił Hindusa, poleci do Indii

Wrocławianin, który stanął w obronie Hindusa, w nagrodę poleci do Indii. Bilet lotniczy wręczył mu konsul honorowy Indii. Gdyby nie interwencja młodego Polaka, styczniowa awantura na jednym z przystanków mogłaby zakończyć się tragedią. On sam twierdzi, że nie czuje się bohaterem, zrobił to, co każdy powinien.

Irlandia wstrzymuje ekstradycję Polaka

Irlandzki sąd chce oceny polskiej praworządności. Irlandia wstrzymuje ekstradycję Polaka podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, bo ma wątpliwości, czy może on liczyć w Polsce na sprawiedliwy proces. Decyzja o ewentualnej ekstradycji zapadnie dopiero wtedy, kiedy na zapytanie o stan sądownictwa w Polsce odpowie Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

"Zdrada Kremla jest zgubna"

Atak na byłego podwójnego szpiega Siergieja Skripala, którego dokonano tak, jakby sprawcy chcieli zostawić wizytówkę, to ostrzeżenie, jakie Kreml wysłał swym agentom. W znacznie większym stopniu niż akt zemsty - pisze analityk ośrodka Stratfor Scott Stewart.

Koszt wyborczy

Czy będzie kłopot z wyborami samorządowymi? Krajowe Biuro Wyborcze nie jest pełne optymizmu. Czasu jest coraz mniej, a wiele rzeczy, które już dawno powinny być określone i załatwione wciąż nie są gotowe. Problem dotyczy nie tylko zakupu kamer, monitoringu w lokalach wyborczych, ale i brakujących urzędników, którzy mieli nad wszystkim czuwać.

"Marcin P. nie był słupem". Funkcjonariusze ABW przed komisją Amber Gold

Przed sejmową komisją śledczą w sprawie afery Amber Gold zeznawali we wtorek były funkcjonariusze ABW. - Nie było sugestii, aby funkcjonariusze ABW nie zajmowali się niektórymi wątkami Amber Gold, między innymi sprawą Michała Tuska - zeznał Jarosław Dąbrowski, zastępca dyrektora gdańskiej delegatury ABW. Jego zdaniem Marcin P., samodzielnie prowadził działalność piramidy finansowej Amber Gold.

Stephen Hawking nie żyje

Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł w środę w wieku 76 lat. O śmierci poinformowały jego dzieci w opublikowanym oświadczeniu.

"Czerwony dywan, powitanie na lotnisku". Obronił Hindusa, jest bohaterem w Indiach

- Zainterweniowałem w momencie, kiedy on już został popchnięty, uderzony w twarz. Był przerażony - relacjonował mieszkaniec Wrocławia Tomasz Pikus, który stanął w obronie zaatakowanego Hindusa. Wrocławianin w nagrodę poleci do Indii. Bilet lotniczy wręczył mu konsul honorowy. Jak mówił, gdyby nie interwencja młodego Polaka, styczniowa awantura mogłaby zakończyć się tragedią. Materiał "Polska i Świat".

May rozmawiała z Merkel i Trumpem

Kancelaria brytyjskiej premier Theresy May poinformowała we wtorek, że szefowa rządu odbyła rozmowy telefoniczne z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem i niemiecką kanclerz Angelą Merkel w obliczu sporu z Rosją dotyczącego ataku na Siergieja Skripala.

Kosmos

"Precz z komuną" krzyczą posłowie partii, która ma w swoich szeregach ludzi z komunistyczną przeszłością. Gdy na jednych PiS przymyka oko, innych rozlicza z automatu, jak np. generała Hermaszewskiego, który na mocy ustawy tzw. degradacyjnej straci wkrótce swój stopień. Jedyny Polak, który był kosmosie mówi, że to dla niego wiadomość z księżyca, a Igor Sokołowski pyta co na to Ryszard Czarnecki - polityk PiS, a prywatnie zięć Hermaszewskiego?

Odważni po latach

Zdyscyplinowany żołnierz PiS na pierwszej linii frontu. Co ciekawe, nie on jeden z komunistyczną przeszłością w partii, która na sztandarach ma antykomunistyczne hasła. Dlatego Piotr Świerczek pyta teraz do kogo posłowie Prawa i Sprawiedliwości krzyczą wciąż "precz z komuną"? A pytając sięga też do archiwów m.in. tych, gdzie prezes Kaczyński nazywa Edwarda Gierka komunistycznym patriotą.

Obywatel Jaruzelski

Wojciech Jaruzelski - już nie generał i nawet nie szeregowy. Gdy tzw. ustawa degradacyjna wejdzie w życie, zostanie pośmiertnie pozbawiony stopnia wojskowego. Według PiS-u, to sprawiedliwość dziejowa. Sprawiedliwość wymierzana przez polityków, a nie sądy - odpowiadają krytycy tej ustawy, a Dariusz Kubik pyta córkę generała, czy będzie walczyła o zachowanie tytułu dla ojca?

W służbie partii

Zło trzeba złem nazywać, a dobro dobrem - tak stanowczo broni ustawy degradacyjnej minister Błaszczak. Reporter "Czarno na białym" pyta, gdzie jest to dobro, a gdzie zło, jeśli twarzą PiS-owskiej ustawy odbierającej stopnie komunistycznym generałom jest były oficer PRL-owskiej armii, dziś poseł PiS Michał Jach. Partyjni koledzy bronią go, twierdząc, że major Jach był dobrym żołnierzem. Marcin Gutowski pytał byłego majora, co robił 13 grudnia 1981 roku, gdy generał Jaruzelski ogłaszał stan wojenny.

"Jeżeli ktoś chce coś ukryć, to ma jakiś powód"

W przypadku takim kiedy się planuje zostanie premierem, awans społeczny polegający na wejściu do rządu, to takich rzeczy po prostu się nie robi - tak Marek Jakubiak, poseł klubu Kukiz'15, ocenił informacje medialne na temat majątku premiera Mateusza Morawieckiego. Gość "Kropki nad i" dodał: - transparentność ponad wszystko. Natomiast zdaniem posła PO Cezarego Tomczyka sprawa majątku premiera to "czysty cynizm, albo Morawiecki "ma coś do ukrycia głębiej".

CIA po raz pierwszy w historii ma pokierować kobieta

Donald Trump poinformował we wtorek na Twitterze, że nowym szefem CIA ma zostać Gina Haspel. Zastąpi na tym stanowisku Mike'a Pompeo, którego prezydent wyznaczył na nowego szefa dyplomacji. Haspel będzie pierwszą kobieta w historii USA na stanowisku dyrektora CIA.

Dorn: po stronie amerykańskiej powstaje wrażenie, że Polska stroi fochy

Odebranie telefonu od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona przez prezydenta Andrzeja Dudę "nie byłoby złamaniem żadnej reguły dyplomatycznej" - powiedział w "Faktach po Faktach" były wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Ludwik Dorn. Gośćmi drugiej części programu byli sędzia Sądu Najwyższego Michał Laskowski i profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji UW.

"Jeżeli ktoś chce coś ukryć, to ma jakiś powód"

W przypadku takim kiedy się planuje zostanie premierem, awans społeczny polegający na wejściu do rządu, to takich rzeczy po prostu się nie robi - tak Marek Jakubiak, poseł klubu Kukiz'15, ocenił informacje medialne na temat majątku premiera Mateusza Morawieckiego. Gość "Kropki nad i" dodał: - transparentność ponad wszystko. Natomiast zdaniem posła PO Cezarego Tomczyka sprawa majątku premiera to "czysty cynizm, albo Morawiecki "ma coś do ukrycia głębiej".

"Taką tradycję mamy". Wiceminister sprawiedliwości o wątpliwościach irlandzkiego sądu

W Polsce nie ma zagrożenia dla uczciwego procesu - uważa wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. W programie "Tak jest" odniósł się do wątpliwości irlandzkiej sędzi, która odłożyła decyzję o ekstradycji do Polski podejrzanego o handel narkotykami mężczyzny. Według "The Irish Times" sędzia uważa między innymi, że połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego może nie gwarantować uczciwego procesu w Polsce. Zamierza prosić Europejski Trybunał Sprawiedliwości o ocenę stanu praworządności w Polsce.

Śledztwo w sprawie Skripala "niezwykle wymagające"

Śledczy próbują ustalić przebieg ataku na Siergieja Skripala i jego córkę Julię oraz zbadać, jak doszło do kontaktu z niebezpieczną substancją chemiczną - poinformował we wtorek wiceszef londyńskiej policji Neil Basu. Jak zaznaczył, śledztwo jest "niezwykle wymagające".

Irlandzki sąd chce oceny polskiej praworządności

Irlandia wstrzymuje ekstradycje Polaka podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, bo ma wątpliwości, czy może on liczyć w Polsce na sprawiedliwy proces. Decyzja o ewentualnej ekstradycji zapadnie dopiero wtedy, kiedy na zapytanie o stan sądownictwa w Polsce odpowie Europejski Trybunał Sprawiedliwości. O Tym, czym jest ruch irlandzkiego sędziego i jak zareaguje na to polski rząd - mówił w programie Tak jest Michał Wójcik, Wiceminister sprawiedliwości.