17-latek i dwie nastolatki dachowali w rowie. Policja ustala, kto prowadził. Żadne nie miało prawa jazdy 

Doszło do dachowania
Młodszy aspirant Małgorzata Skowrońska: wjechał do rowu, doprowadził do dachowania. Ustalamy, kto kierował

Kierowca, z nieustalonych przyczyn, zjechał w miejscowości Skrzyniec (woj. lubelskie) na prostym odcinku drogi do rowu, a następnie dachował. W aucie był 17-latek oraz dwie nastolatki w wieku 15 i 16 lat. Wszyscy odnieśli poważne obrażenia. Policja ustala, kto siedział za kierownicą.

Służby dostały zgłoszenie w sobotę około godziny 22. Do wypadku doszło w miejscowości Skrzyniec w gminie Bełżyce w powiecie lubelskim.

"Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Audi, z nieustalonych przyczyn, na prostym odcinku drogi zjechał do rowu, a następnie doprowadził do dachowania pojazdu" – pisze w komunikacie młodszy aspirant Małgorzata Skowrońska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Doszło do dachowania
Doszło do dachowania
Źródło: Lubelska Policja

Odnieśli bardzo poważne obrażenia

W pojeździe podróżowało trzech nastolatków: 17-latek oraz dwie nastolatki w wieku 15 i 16 lat.

Wszyscy z bardzo poważnymi obrażeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala.

ZOBACZ TEŻ: Uszkodzona opona i dachowanie busa na S8

Autem podróżował 17-latek oraz dwie nastolatki w wieku 15 i 16 lat
Autem podróżował 17-latek oraz dwie nastolatki w wieku 15 i 16 lat
Źródło: Lubelska Policja

Pobrali im krew do badań na zawartość alkoholu i narkotyków

"Na chwilę obecną wyjaśniamy kto kierował pojazdem oraz dlaczego kierujący stracił panowanie nad pojazdem. Żaden z uczestników nie miał uprawnień do kierowania pojazdami" – informuje policjantka.

Od wszystkich nastolatków pobrana została krew do badań na zawartość alkoholu i narkotyków.

Statystyki

Każdego roku na polskich drogach dochodzi do ponad 20 tysięcy wypadków drogowych. W 2023 roku, wg nieoficjalnych jeszcze danych, zginęło w nich 1669 osób, a 22 944 zostało rannych. Rok wcześniej były to odpowiednio 1896 i 24 743 osoby.

W 9 na 10 wypadków winni byli kierujący pojazdami. Młodzi kierowcy w wieku 18-24 lat mieli najwyższy wskaźnik liczby wypadków w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców. Przyczyną blisko 35 procent wypadków, które spowodowali, było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Po zmianie przepisów o pierwszeństwie pieszych na przejściach, zabieraniu prawa jazdy za rażące przekroczenia prędkości oraz po podwyższeniu mandatów, statystyka kilku ostatnich lat pokazuje, że nastąpiła poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. Jeszcze w 2019 roku ofiar śmiertelnych było 2909, o blisko 1300 więcej niż w 2023 roku. 

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: