Lawety przewoziły czołgi. Były znacznie przeciążone, trafiły na parking

Łódź

Lawety były przeciążoneTVN24 Łódź
wideo 2/3

Inspektorzy Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli dwie lawety, które przewoziły czołgi T-72. Funkcjonariusze podejrzewali, że oba pojazdy są przeciążone. Były. I to bardzo.

Oba pojazdy - jak informuje na swojej stronie internetowej Wojewódzki Inspektorat Ruchu Drogowego w Łodzi - zatrzymano w nocy, podczas działań prowadzonych we wtorek po północy w Piotrkowie Trybunalskim.

Powodem kontroli było przypuszczenie, że lawety przewożące czołgi T-72 znacznie przekraczają dopuszczalne parametry na drodze krajowej, po której się poruszały.

Okazało się, że pierwsza ciężarówka, która została zatrzymana, ważyła z ładunkiem ponad 73 tony. To oznaczało, że samochód był przeciążony o ponad 33 tony. Stwierdzono również, że laweta jest za długa o ponad pięć metrów i za szeroka o blisko metr.

Druga skontrolowana ciężarówka ważyła ponad 61 ton i była przeciążona o ponad 21 ton. Również i w tym przypadku stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej szerokości. Długość lawety przewożącej drugi czołg była zgodna z przepisami.

Po 25 tysięcy złotych kary

Jak przypomina Wojewódzki Inspektorat Ruchu Drogowego w Łodzi, w obu przypadkach kierowcy pojazdów z takim tonażem powinni poruszać się po drogach publicznych dopiero po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

"Za stwierdzone naruszenie przepisów wobec przewoźników toczą się teraz postępowania administracyjne w sprawie nałożenia łącznie po 25 tys. zł kary na każdego z nich" - informuje w swoim internetowym komunikacie Inspektorat.

Obydwie ciężarówki z czołgami zostały odstawione na parking strzeżony, gdzie będą oczekiwać na uzyskanie przez przewoźników odpowiedniego zezwolenia. Przewożone czołgi należą do prywatnych właścicieli, zostały pozbawione zdolności bojowych.

Inspektorzy nałożyli łącznie 50 tys. karyWojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Łodzi

Autor: bż/ks / Źródło: TVN24 Łódź/PAP

Źródło zdjęcia głównego: WITD w Łodzi