Blokuje karetkę pędzącą z wątrobą do przeszczepu. "Co ci to dało, idioto?"

Łódź

Kierowca tira blokował karetkęBogusław Dubowski | Kontakt24
wideo 2/2

Pędzili dwupasmówką, wieźli wątrobę do przeszczepu. Kierowca karetki transplantacyjnej na sygnale musiał hamować, bo po lewym pasie jechała ciężarówka, której kierowca nie ustąpił ambulansowi, chociaż mógł. Film dostaliśmy na Kontakt24.

- Pędziliśmy dwupasmową, krajową "jedynką". Na wysokości Siewierza dojechaliśmy do ciężarówki, która akurat we właściwym sobie tempie wyprzedzała kolumnę innych - opowiada Bogusław Dubowski, kierowca karetki, która wiozła wątrobę do przeszczepu.

I chociaż trudno w to uwierzyć, to ten sam kierowca miał niedawno bardzo podobną sytuację. Wtedy pędził z sercem, na które czekało dziecko. Na drodze stanął bus.

Tym razem Dubowski jechał do Kliniki Chirurgii Ogólnej Naczyniowej i Transplantacyjnej w Katowicach.

Chociaż pogotowie pędziło na sygnale, to kierowca ciężarówki spokojnie kontynuował jazdę po lewym pasie. Na przesłanym do nas nagraniu z wideorejestratora karetki dobrze widać, że pomiędzy wyprzedzanymi samochodami tir miał dużo miejsca. Bez problemu mógł więc się "schować" na prawym pasie i przepuścić karetkę.

Bogusław Dubowski - co uwiecznił wideorejestrator - chciał wyprzedzić nieodpowiedzialnego kierowcę tira prawym pasem.

- Ryzykowanie własnego życia jest częścią tej pracy. Ale wtedy po prostu nie miałem możliwości wykonania manewru - tłumaczy kierowca karetki.

"Król lewego pasa" - bo tak często nazywani przez policjantów są ci, którzy blokują lewy pas - ukradł pogotowiu minutę. A to - jak mówi Dubowski - w transplantologii bardzo dużo.

"Co ci to idioto dało?" - słychać na przekazanym do nas nagraniu głos jednego z członków zespołu pogotowia.

"Się odechciewa"

Publikacja poprzedniego filmu nagranego przez Bogusława Dubowskiego zbulwersowała naszych czytelników. Film, na którym widać niebieski bus blokujący lewy pas autostrady A4, trafił na policję. Funkcjonariuszom z Wieliczki udało się namierzyć kierowcę.

– Ustaliliśmy, że był to samochód wynajęty, dzięki danym z firmy dowiedzieliśmy się, kto go wynajął – informuje Magdalena Chwastek, rzeczniczka prasowa wielickiej policji. Kierowca został wezwany na przesłuchanie, które zostało zaplanowane na najbliższy piątek.

– Mężczyzna zostanie przesłuchany w charakterze osoby, co do której istnieje podstawa do sporządzenia wniosku o ukaranie – tłumaczy Chwastek. Policjantka dodaje, że trudno na razie mówić o wymiarze kary, jaka grozi mężczyźnie. – Jeśli zostanie złożony wniosek do sądu, to sąd będzie decydował o wysokości kary – wyjaśnia rzeczniczka.

W tej sprawie na komendzie ma też stawić się Bogusław Dubowski. Jak mówi, podczas rozmowy z tvn24.pl, przy okazji pokaże nagranie z Siewierza.

- Brutalna prawda jest taka, że z podobnymi kierowcami mamy do czynienia regularnie. To niestety nie są wyjątkowo bezmyślni kierowcy. Wielu innych im dorównuje - mówi Dubowski.

"Korytarzy życia już nie ma"

Nasz rozmówca podkreśla, że codziennie spotyka się z kierowcami, którzy z niezrozumiałych powodów utrudniają karetce przejazd.

- Problemy są też z tak zwanymi korytarzami życia. Albo nie są tworzone, albo nie są drożne, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie nim próbował "objechać" korek - mówi Bogusław Dubowski.

W tym samym tonie wypowiadali się zresztą ratownicy z Łodzi.

- Z bólem musimy stwierdzić, że z każdym miesiącem jest gorzej. Z naszej perspektywy wygląda to tak, że korytarzy życia na autostradach w Polsce już nie ma - mówił w marcu tego roku Adam Stępka, rzecznik prasowy łódzkiego pogotowia.

Teraz podkreśla, że w tej sprawie nic się nie zmieniło.

- Dalej regularnie zdarza się, że pozostali uczestnicy ruchu drogowego, mimo używanych przez karetki sygnałów świetlnych i dźwiękowych, nie ustępują nam przejazdu - kończy Stępka.

Autor: bż/mś / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24 | Bogusław Dubowski