Łódź

"Kiedy to jej robili, byli w pełni poczytalni". Akt oskarżenia za piekło Moniki

Łódź

TVN24 Łódź/Policja w ŁodziTrzech oskarżonych. W środku ten, który dotąd był na wolności

Łódzka prokuratura wysłała do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, którzy w zeszłym roku przez 10 dni mieli przetrzymywać w mieszkaniu i brutalnie gwałcić 26-latkę. Kobieta, po uwolnieniu się trafiła do szpitala, w którym zmarła po trzech tygodniach.

Historię 26-letniej Moniki R. opisaliśmy w Magazynie TVN24. Z ustaleń zakończonego właśnie śledztwa wynika, że 17 lipca ubiegłego roku znalazła się w mieszkaniu na łódzkiej Dąbrowie.

- Wszystko wskazuje na to, że do lokalu weszła dobrowolnie. Ale nie ulega wątpliwości, że została potem uwięziona w środku - mówi Krzysztof Kopania z łódzkiej prokuratury okręgowej. I przez 10 dni była ofiarą brutalnej przemocy.

- Była poniżana, bita i brutalnie gwałcona. Cierpiała tak, jak człowiek może tylko cierpieć za życia - opowiada w rozmowie z tvn24.pl Katarzyna, matka Moniki.

Uciekła, kiedy - jak ustalono w czasie śledztwa - oprawcy stwierdzili, że "zaczęła śmierdzieć".

Przed śmiercią zdążyła opowiedzieć matce, przez co przeszła.

- W trakcie śledztwa korzystaliśmy w dużej mierze z wiedzy, którą poszkodowana zdołała przekazać matce. Niestety stan ofiary przemocy był tak zły, że nigdy nie udało się jej przesłuchać - mówi Kopania.

Chcą dożywocia

Status oskarżonych w tej sprawie ma trzech mężczyzn: dwóch 36-latków i 33-latek.

Prokuratura zarzuciła im gwałty zbiorowe ze szczególnym okrucieństwem, pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem i spowodowanie obrażeń ciała, które doprowadziły do zgonu.

- Kilka dni przed jego popełnieniem podwyższono maksymalną karę za to ostatnie przestępstwo. Dzięki temu będziemy mogli domagać się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla podejrzanych – mówi prokurator Wioletta Skorupska, która prowadziła śledztwo.

Oskarżeni mają też odpowiedzieć za kierowanie gróźb karalnych.

- Mężczyźni grozili 26-latce i jej matce śmiercią. Chcieli w ten sposób wywrzeć wpływ na pokrzywdzoną - dodaje prokurator Skorupska.

Według ustaleń śledczych, Monika była zastraszona, dlatego na początku próbowała ukryć przed służbami, przez co przeszła. Tuż po uwolnieniu się z mieszkania rozmawiała z policjantami, którzy zajmowali się sprawą jej zaginięcia. Kobieta powiedziała wtedy, że "była na imprezie" i nie czuje się ofiarą przestępstwa.

"Szokujące zdjęcia"

Ze względu na charakter ustaleń śledczy nie chcą podawać innych szczegółów sprawy. Przyznają tylko, że ustalenia zakończonego właśnie śledztwa "były porażające". Jeden z oskarżonych miał robić Monice zdjęcia.

- Fotografie są szokujące. Nic więcej nie mogę powiedzieć - ucina prokurator Krzysztof Kopania.

Dodatkowo śledczy dysponują opinią biegłych, którzy badali podejrzanych.

- Z opinii wynika, że w czasie popełniania przestępstw byli w pełni poczytalni i mogą odpowiedzieć za swoje czyny - dodaje Kopania.

Śledztwo z problemami

Śledztwo trafiło do prokuratury dla Łodzi Widzewa.

Oskarżeni dziś mężczyźni na początku byli podejrzani jedynie o gwałt (śledczy nie postawili im żadnych zarzutów w związku z przetrzymywaniem Moniki R.). Dwaj mężczyźni po przesłuchaniu zostali aresztowani przez sąd, trzeci mógł wyjść na wolność, bo śledczy zawnioskowali dla niego o inne niż areszt środki zapobiegawcze.

Kiedy nagłośniliśmy te decyzje śledczych, do sprawy włączył się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

- Nie można godzić się na traktowanie takich spraw po macoszemu. Nie można godzić się, aby prokuratura postępowała bezdusznie wobec tak okrutnych przestępstw. Dlatego też zdecydowałem się wyciągnąć konsekwencje dyscyplinarne - oświadczył Ziobro.

Minister odwołał z funkcji Lidię Zarzycką-Rzepkę, zastępcę prokuratora rejonowego dla Łodzi Widzewa, która nadzorowała śledztwo. Ziobro poinformował też o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego wobec prokuratora referenta sprawy. Aresztowano też trzeciego podejrzanego o katowanie Moniki R.

Oskarżeni mężczyźni nie przyznają się do winy. Według ich wersji, Monika dobrowolnie uczestniczyła w spotkaniu.

Autor: bż/i / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź/Policja w Łodzi

Pozostałe wiadomości