W wieku 85 lat odszedł Ronnie Corbett, brytyjski komik. Uwielbiany za role telewizyjne, odznaczony przez królową, był wielokrotnie nagradzany.
Ronnie Corbett, jeden z najbardziej cenionych brytyjskich komików, który na Wyspach sławę zdobył autorskim programem "The Two Ronnies”, zmarł w otoczeniu bliskich osób – poinformował jego rzecznik.
Corbett urodził się w Edynburgu w 1930 roku. Już w dzieciństwie zapragnął zostać aktorem. Swoją karierę rozpoczął po przeprowadzce do Londynu, gdzie zaczął grać na scenie i w telewizji we wczesnych latach 50.
Jego najbardziej charakterystyczną cechą był niski wzrost – zaledwie 155 cm. Corbett uczynił z tego temat swoich żartów.
Z kabaretu do BBC
W latach 60. udzielał się w kabaretach w klubach nocnych Winston’s oraz Danny La Rue’s w ekskluzywnej dzielnicy Londynu. To tam wpadł na niego prezenter telewizyjny David Frost, który poprosił go o udział w jego programie "The Frost Report".
Skecz, który zaprezentował, stał się dla niego przełomowy. Poznał Ronniego Barkera, z którym współtworzył legendarny show "The Two Ronnies". To właśnie ten program zagwarantował Corbettowi miejsce w historii brytyjskiej telewizji.
Show był emitowany przez BBC w latach 1971–1987. Przyciągał milionową publiczność. W okresie największej popularności, "The Two Ronnies" oglądało 17 mln osób. Gospodarze programu prezentowali skecze oraz numery muzyczne. W środku programu Corbett miał możliwość przedstawienia swojego monologu, który był najczęściej kilkuminutową zbitką prostych żartów.
Spotkanie po latach
W 2005 Corbett na krótko spotkał się z dawnym telewizyjnym partnerem, tworząc mini serię "The Two Ronnies Sketchbook", która zawierała skecze z ich starej serii oraz z oryginalnego materiału łączącego. Barker zmarł rok później w wieku 76 lat. W 2010 roku zagrał w telewizyjnym skeczu "The One Ronnie".
Grał także w filmach (m.in. "Lemur zwany Rollo") i serialach komediowych (m.in. "The Frost Report", "No – That's Me Over Here!").
W 1972 roku otrzymał nagrodę telewizyjną BAFTA, do której był również czterokrotnie nominowany. W 1978 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego.
Autor: tmw/kk / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock