Stoisko o powierzchni 220 metrów kwadratowych, 66 wystawców, przedstawiciele 23 wydawnictw, 11 autorów i około 800 książek - tak będzie wyglądała wizyta Niemiec, gościa honorowego 8. Warszawskich Targów Książki. Swój udział zapowiedziała także laureatka literackiej Nagrody Nobla, Herta Müller.
Program wydarzeń gościa honorowego został przygotowany przez Frankfurckie Targi Książki oraz warszawski Goethe-Institut we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
"Gwiazdy" niemieckiej literatury współczesnej
- Nasze motto w tym roku to "Worte bewegen / Siła słów". Pragniemy ukazać różnorodność niemieckiej literatury. Autorki i autorzy przyjeżdżający z Niemiec reprezentują pełną gamę gatunków literackich - od literatury pięknej przez reportaż polityczny aż po kryminały i książki dla dzieci - opisuje dyrektorka projektów międzynarodowych Frankfurckich Targów Książki, Bärbel Becker.
W warszawskich targach weźmie udział 11 niemieckich autorów, a wśród nich gość specjalny - Herta Müller, laureatka literackiej Nagrody Nobla. Do Warszawy przyjadą także Wolfgang Bauer, Ulrike Draesner, Jakob Hein, Daniela Kohl, André Kubiczek, Charlotte Link, Ulrike Guérot, Daniela Seel, Alice Pantermüller oraz Jurij Andruchowycz.
"W każdym języku siedzi w słowach inna para oczu"
Jednym z najbardziej oczekiwanych gości niemieckiego stoiska będzie Herta Müller. W żadnym innym kraju nie przetłumaczono tylu powieści pisarki co w Polsce (na długo przed jej Nagrodą Nobla w 2009 roku). Autorka w rozmowie z Adamem Krzemińskim opowie o ojczyźnie i języku, literaturze i polityce, przeszłości oraz teraźniejszości. Spotkanie zatytułowane "W każdym języku siedzi w słowach inna para oczu" zainauguruje działalność niemieckiego stoiska.
W programie niemieckich wystawców nie zabraknie spotkań, podczas których podejmowane będą ważne i aktualne problemy. "Za słowo i wolność. Szanse i zagrożenia w czasach zmian politycznych" to dyskusja, w której udział wezmą Artur Becker, Ewa Wanat, Marek Cichocki i Alexander Skipis (Niemiecki Związek Wydawców i Księgarzy). Paneliści wspólnie zastanowią się nad kwestią wolności słowa i cenzury w ich pracy pisarskiej oraz dziennikarskiej. Nie mniej istotna dla współczesnych realiów okaże się debata "Quo vadis, Europo?". Pisarz Jurij Andruchowycz, socjolożka Ulrike Guérot oraz publicystka Magdalena Grochowska, czyli troje autorów z trzech różnych krajów spróbuje wymienić się swoimi opiniami o sytuacji pogrążonej w kryzysie Europy oraz jej przyszłości. Rozmowę poprowadzi Jacek Żakowski.
O recepcie na sukces kryminału
Wydarzenia zaproponowane przez gościa honorowego zainteresują również miłośników powieści z dreszczykiem. "Czy istnieje jest jakaś recepta na stworzenie bestsellera?" - z tym pytaniem zmierzy się Charlotte Link. Autorka 23 powieści i kryminałów o łącznym nakładzie ponad 26 milionów egzemplarzy zdradzi wszystko, co każdy chciałby wiedzieć o pisaniu książek.
Charlotte Link podzieli się również wiedzą na temat psychologii mordercy i ofiary w nawiązaniu do swojej najnowszej powieści "Oszukana", natomiast podczas dyskusji "Ladies of Crime" wymieni się doświadczeniami twórczymi z polską autorką kryminałów Katarzyną Pużyńską.
- Liczne wydarzenia na niemieckim stoisku pokażą, jak zróżnicowana jest kultura w Niemczech. Wspólnie z Frankfurckimi Targami Książki zapraszamy na dyskusje o literaturze, o aktualnych tematach społeczno-politycznych, o zagadnieniach rynku księgarskiego. Osobiście pragnę zwrócić uwagę czytelników i czytelniczek na wspólne spotkania niemieckich i polskich autorów i autorek, między innymi Jakoba Heina, Artura Beckera, Ulrike Draesner oraz Beaty Chomątowskiej, Julii Fiedorczuk, Jerzego Sosnowskiego, którzy rozmawiać będą o swoich małych ojczyznach, miastach i domach - słowem: miejscach, które odgrywają ważną rolę w ich twórczości - podsumowuje dyrektor warszawskiego Goethe-Institut Christoph Bartmann.
Warszawskie Targi Książki odbędą się na stadionie PGE Narodowym i potrwają od 18 do 21 maja.
Autor: tmw//now / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Heike Huslage-Koch CC BY SA Wikipedia