Phil Spector zmarł w czasie odbywania wyroku za morderstwo

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP, BBC

Amerykański producent muzyczny Phil Spector zmarł w wieku 81 lat. Ekscentryczny artysta, który współpracował między innymi z The Beatles, odbywał wyrok 19 lat pozbawienia wolności za zamordowanie aktorki Lany Clarkson.

Śmierć producenta została potwierdzona przez kalifornijski urząd resocjalizacyjny. "Więzień Phillip Spector zmarł z przyczyn naturalnych w sobotę 16 stycznia, o godzinie 18.35 (3.35 czasu polskiego). Dokładna przyczyna śmierci zostanie ustalona przez lekarza medycyny sądowej z biura szeryfa hrabstwa San Joaquin" – napisano w komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Spector zmarł w wieku 81 lat. Podczas gdy większość źródeł podaje, że urodził się w 1940 roku, w dokumentach sądowych po jego aresztowaniu wymieniono rok 1939. Jego prawnik potwierdził tę datę agencji AP.

Twórca "ściany dźwięku"

Spector miał zaledwie 17 lat, kiedy jego grupa The Teddy Bears nagrała swój pierwszy przebój - balladę napisaną i wyprodukowaną przez Spectora, która stała się klasykiem muzyki pop "To Know Him is to Love Him".

Później rozpoczął współpracę z wybitnymi muzykami Jerrym Leiberem i Mikiem Stollerem. Pracował także z The Beatles. Ostatecznie znalazł swoją niszę w produkcji. Przez pewien czas miał własną firmę producencką Philles Records, z Lesterem Sillem, w której opracował swoje autorskie brzmienie.

Spector był nazywany wizjonerem za stworzenie "ściany dźwięku", która łączyła porywające harmonie wokalne z orkiestrowymi aranżacjami. Efektem były takie popowe klasyki, jak "Da Doo Ron Ron", "Be My Baby" czy "He's Rebel". Bruce Springsteen i Brian Wilson otwarcie powielali jego techniki nagrywania, a John Lennon nazwał go "największym producentem muzycznym wszech czasów".

W połowie lat 70. Spector wycofał się z branży muzycznej. Od czasu do czasu pojawiał się, by pracować nad specjalnymi projektami, w tym albumem Leonarda Cohena "Death of a Ladies' Man" i "End of the Century" The Ramones. W filmie z 2013 roku Spectora zagrał Al Pacino.

Skazany za morderstwo aktorki

Spector w 2009 roku został skazany na dożywocie z możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie po 19 latach za zamordowanie aktorki Lany Clarkson w 2003 roku w swojej rezydencji na obrzeżach Los Angeles.

Autor:ft/kg

Źródło: PAP, BBC