Francja. Burmistrz miasta Amiens chce wypożyczyć obraz od Madonny

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP, The Guardian
Amiens stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury
Amiens stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury
Reuters Archive
Reuters ArchiveAmiens stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Burmistrz Amiens, na północy Francji, żeby zwiększyć szanse miasta na zostanie Europejską Stolicą Kultury, poprosiła Madonnę o wypożyczenie miastu XIX-wiecznego obrazu, zaginionego w czasie pierwszej wojny światowej, który prawdopodobnie został przez nią zakupiony.

Obraz "Diana i Endymion" autorstwa Jerome-Martina Langloisa, przedstawiający rzymską boginię Dianę patrzącą na przystojnego Endymiona, był kiedyś wystawiany w muzeum w Amiens, ale zaginął w czasie bombardowania miasta przez Niemcy w 1918 roku.

Obraz został zamówiony przez króla Francji Ludwika XVIII do jednego z pomieszczeń pałacu królewskiego w Wersalu i zakupiony przez państwo w 1873 roku. Foure powiedziała, że obraz został prawdopodobnie wypożyczony do muzeum w Amiens przez Luwr przed pierwszą wojną światową, ale dzieło zaginęło w czasie niemieckich bombardowań miasta.

Francuski dziennik "Le Figaro" przekazał, że dzieło lub prawie identyczny obraz trafił do sprzedaży na aukcji w Nowym Jorku w 1989 roku i został zakupiony przez Madonnę za 1,3 miliona dolarów.

MadonnaDenis Makarenko/Shutterstock

Burmistrz Amiens chce wypożyczyć obraz od Madonny

- Madonno, pewnie nigdy nie słyszałaś o Amiens, ale coś łączy Cię z naszym miastem - mówi w nagraniu burmistrz Amiens Brigitte Foure. - Nie kwestionujemy w żaden sposób legalnego nabycia, ale jesteśmy kandydatami do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2028 roku i chcielibyśmy wypożyczyć ten obraz - argumentuje Foure.

Amiens słynie jako miejsce narodzin prezydenta Emmanuela Macrona i jego żony Brigitte. Foure przyznała, że z przyjemnością powitałaby w nim gwiazdę muzyki, ale "nie wyobraża sobie na ten moment, że mogłoby do tego dojść".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Denis Makarenko/Shutterstock

Pozostałe wiadomości