Sposób, w jaki fotografowie widzą i opisują świat - będąc jednocześnie na zewnątrz i w centrum wydarzeń - to motyw przewodni 15. edycji Miesiąca Fotografii. Festiwal, który należy do najważniejszych europejskich wydarzeń tego typu, rozpocznie się 19 maja w Krakowie, a w jego programie znalazło się 11 wystaw prac 98 artystów.
Za program główny tegorocznego Miesiąca Fotografii odpowiada pochodzący z Wielkiej Brytanii kurator, wydawca i artysta Gordon MacDonald. Wybrany przez niego temat przewodni: "Zewnątrz wewnątrz" to nawiązanie do sytuacji fotografa, który obserwując wydarzenia, ukryty za aparatem pozostaje na zewnątrz, a jednocześnie próbuje wejść jak najgłębiej we wnętrze tego, co się dzieje.
- Będąc nawet w samym środku zdarzeń, fotograf wciąż jest odseparowany od tego, na co patrzy okiem kamery - podkreśla MacDonald. Projekty opatrzone wspólnym tytułem "Zewnątrz wewnątrz" pokazują świat, balansując między rzeczywistością a fikcją. "Nic nie jest prawdą i nic nie jest fałszem – wszystko może być prawdziwą fikcją zwodniczego faktu" – pisze kurator. Festiwalowe wystawy i wydarzania będą się odbywać od 19 maja do 18 czerwca w: Bunkrze Sztuki, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK-u, Muzeum Etnograficznym, Muzeum Fotografii w Krakowie, Galerii Starmach, Galerii ZPAF, Galerii Henryk, Centrum Filmowym Kraków, Centrum Biurowym Lubicz i galerii currentart.space.
Wyjątkowa jubileuszowa edycja
Dyrektorka festiwalu Agnieszka Dwernicka podkreśliła, że jego jubileuszowa 15. edycja jest z wielu powodów wyjątkowa.
- Festiwal ma nową identyfikację wizualną i jeszcze bogatszy program, oparty na różnorodnych wątkach - mówiła Dwernicka. Dodała, że specjalnie dla Miesiąca Fotografii powstała premierowa praca młodej polskiej artystki Diany Lelonek, która bada miejsca pamięci takie jak kamieniołom Liban i teren dawnego obozu Płaszów w Krakowie. Na przygotowanej przez Gordona MacDonalda we współpracy z Photographers' Gallery w Londynie wystawie "Nierozstrzygający moment" będzie można obejrzeć dokumenty z UFO Photo Archives i zastanowić się, czy regularnie odwiedzają nas obcy, czy UFO istnieje, czy też padamy ofiarą zbiorowej automanipulacji. "Wojna, jaką widzimy" to fotografie autorstwa artystek, które nie dokumentują pojedynczych zdarzeń, ale poprzez obraz chcą skłonić odbiorców do refleksji, co nas z wojną łączy i jaki jest nasz współudział. - Na zbiorowej wystawie kobiet opowiadających o wojnie, zobaczymy prace światowej sławy artystek - m.in.: Marthy Rosler i Sophie Ristelhueber. Zapytamy również o prawdę i fałsz w fotografii dokumentującej zjawiska UFO oraz przyjrzymy się, jak pokazywany jest taniec w fotografii i wideo - między innymi przez prace takich sław jak Gillian Wearing - zapowiedziała dyrektorka festiwalu.
- Z okazji 15. urodzin festiwalu będzie można zobaczyć także 18. edycję Fotografii Kolekcjonerskiej, fotografię teatralną Magdy Hueckel oraz dorobek Andrzeja Georgiewa. To fotografia w najlepszym wydaniu – podkreśliła Dwernicka.
Przegląd Portfolio i rekordowa sekcja ShowOFF
Na wystawie "Rzeczy. Przedmiot i obiekt w polskiej fotografii" w ramach projektu Fotografia Kolekcjonerska zostaną zaprezentowane realizacje znakomitych polskich artystów kilku pokoleń, którzy w różny sposób podejmują temat przedmiotu. W sekcji ShowOFF pokazane będą wyłonione w konkursie premierowe przedsięwzięcia ośmiu młodych twórców. Są nimi: Terje Abusdal (Norwegia), Jan Cieślikiewicz (Polska), Polina Karpova (Ukraina), Lucie Khahoutian (Armenia), Flor Maesen (Belgia), Wiaczesław Poliakow (Ukraina), Kaja Rata (Polska), Karolina Wojtas (Polska). Nowa forma prowadzenia naboru do tej sekcji - przez platformę picter.com - zaowocowała rekordową liczbą zgłoszeń debiutantów z zagranicy. 27 maja po raz dwunasty w ramach Miesiąca Fotografii odbędzie się Przegląd Portfolio. To szansa pokazania podczas indywidualnych spotkań swoich prac specjalistom. Najlepsze portfolio otrzyma nagrodę ufundowaną przez Fundację Griffin Art Space. W gronie recenzentów będzie m.in. współautor trzytomowej historii fotografii Gerry Badger, niezależna kuratorka i badaczka Iris Sikking oraz fotografka Agnieszka Rayss. Festiwalowi towarzyszyć będą spotkania mistrzowskie z artystami, którzy mają wystawy w programie głównym i specjalistami, którzy opowiedzą o nowych tendencjach w świecie fotografii.
Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: © Denis Darzacq. Dzięki uprzejmości artysty/Miesiąc Fotografii w Krakowie