Więźniowie remontują górskie szlaki

Więźniowie już po raz trzeci będą pracować w Tatrach
Więźniowie już po raz trzeci będą pracować w Tatrach
Źródło: Anna Kokoszka
Więźniowie z zakładu karnego w Nowym Sączu podczas wakacji remontują tatrzańskie szlaki. Na ten tydzień zaplanowano remont drogi w Dolinie Kościeliskiej oraz szlaku nad Morskim Okiem.

- Naszym celem jest resocjalizacja, więc takie zajęcia sprzyjają temu zadaniu. Staramy się objąć pracą jak największą liczbę osadzonych. Do prac są kierowani tacy więźniowie, którzy maja pozytywną ocenę swoich wychowawców i psychologów. Ponadto osadzeni muszą podpisać zgodę na pracę - informuje Artur Farat z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie.

Remont szlaków w Dolinie Roztoki, Dolinie Kościeliskiej i na Morskim Oku

Więźniowie już po raz trzeci będą pracować w Tatrach. Współpraca Służby Więziennej z Tatrzańskim Parkiem Narodowym trwa od 2011 roku.

W tym sezonie grupa 30 więźniów wykonała już 52-metrowe drewniane ogrodzenia w Dolinie Roztoki. Od dziś w ramach wolontariatu do pracy w TPN będą przybywały grupy około 10-osobowe.

Na ten tydzień zaplanowano remont drogi w Dolinie Kościeliskiej oraz remont szlaku nad Morskim Okiem.

Praca na łonie natury

Z prac, jakie nieodpłatnie przeprowadzają więźniowie w Tatrach, zadowoleni są zarówno pracownicy TPN, jak i sami osadzeni. - Więźniowie bardzo dobrze wykonują swoje zadania. Pracują sumiennie i z zaangażowaniem – zachwala Michał Stopka – Walkosz z TPN. Dodaje też, że sami więźniowie są zadowoleni z pracy w górach, ponieważ mogą, choć na chwilę, przebywać na łonie natury.

Posiłki i transport dla więźniów

Więźniowie są codziennie dowożeni na teren TPN z oddalonego o 100 km od Zakopanego zakładu karnego w Nowym Sączu. W Tatrach pracują po osiem godzin dziennie.

Władze parku zapewniają osadzonym posiłki, a także zajęcia o tematyce przyrodniczej. W ramach resocjalizacji są także organizowane wycieczki po górach, zwiedzanie wystaw przyrodniczych.

Prace porządkowe w Tatrach

W ubiegłych latach więźniowie wykonywali prace porządkowe na tatrzańskich szlakach, zajmowali się również udrażnianiem rowów odwadniających, likwidacją dzikich wysypisk i pozostałości nieczynnej infrastruktury na terenie parku. Wykonywali też przecinkę kosodrzewiny na szlakach dostępnych dla turystów.

Autor: koko / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Czytaj także: