TVN24 | Kraków

Turysta wspiął się na krzyż na Giewoncie. "To brak szacunku"

TVN24 | Kraków

Autor:
FC,
est/
tam
Źródło:
TVN24, Kontakt 24
Turysta wszedł na krzyż na Giewoncie
Turysta wszedł na krzyż na GiewoncieTVN24/ Kontakt24/Michał
wideo 2/5
TVN24/ Kontakt24/MichałTurysta wszedł na krzyż na Giewoncie

Niebezpieczne zachowanie jednego z turystów na Giewoncie. Na filmie, jaki otrzymaliśmy na Kontakt 24, widać mężczyznę, który wspiął się po metalowej konstrukcji krzyża aż na jego szczyt. - Więcej tam nie pójdę, właśnie przez takie zachowanie ludzi - komentuje autor nagrania.

Nagranie z Giewontu otrzymaliśmy na Kontakt 24. Widać na nim turystę, który wspiął się na krzyż na Giewoncie. - W pewnej chwili kolega zwrócił mi uwagę, żebym spojrzał w górę, bo człowiek wspiął się na krzyż, który znajduje się na szczycie - relacjonuje pan Michał, autor filmu.

I dodaje: - Więcej tam nie pójdę, właśnie przez takie zachowanie ludzi.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"Działanie nieodpowiedzialne"

O skrajnie niebezpiecznym zachowaniu turysty wiedzą już władze Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Przede wszystkim jest to działanie nieodpowiedzialne, bo wchodzenie bez asekuracji na taką metalową kilkunastometrową konstrukcję może skończyć się upadkiem, nawet śmiertelnym. Może tez skończyć się niebezpiecznie dla innych osób znajdujących się pod krzyżem - mówi Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Jednak - zdaniem przedstawiciela TPN - stworzenie zagrożenia dla siebie i dla innych to niejedyne przewinienie turysty. - To jest też brak szacunku. W parku narodowym chronimy przyrodę, chronimy też kulturę. Mamy różnego rodzaju zabytki: szałasy, kapliczki czy ten krzyż, który jest dla wielu osób takim miejscem wycieczek sakralnych czy religijnych - zaznacza Krzeptowski-Sabała.

I apeluje do innych turystów, by piętnowali tego typu zachowania. - W takie dni jak dziś mamy 30-40 tysięcy turystów na szlakach, nie jesteśmy w stanie być wszędzie - podkreśla.

Autor:FC, est/ tam

Źródło: TVN24, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24/ Michał

Pozostałe wiadomości