12-godzinna akcja ratunkowa na Rysach. "Turyści byli kompletnie nieprzygotowani do wyprawy"

Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP/TVN24
TOPR podsumowało wakacje
TOPR podsumowało wakacjeTVN24
wideo 2/8
TVN24TOPR podsumowało wakacje

Grupa niemieckich turystów weszła na Rysy od strony słowackiej. Po stronie polskiej doszło do wypadku. Kobieta spadła ze szczytu, pozostali utknęli. Akcja ratunkowa trwała 12 godzin. W górach panują teraz bardzo trudne warunki, a - jak podkreślają ratownicy - turyści nie byli na nie przygotowani.

O godzinie 3 w nocy zakończyła się akcja ratunkowa na Rysach, gdzie utknęło pięcioro turystów z Niemiec. Najbardziej poszkodowana została zniesiona w noszach. W wielogodzinnej akcji brało udział 42 ratowników TOPR.

Jak relacjonował ratownik dyżurny, ranna kobieta, ważąca około 120 kg, spadła spod samego szczytu Rysów około 200 metrów na dół, doznając poważnych obrażeń. Pozostali turyści - dwie inne kobiety i dwóch mężczyzn - byli wyczerpani i lekko wychłodzeni, ale nie doznali fizycznych obrażeń. Przy asekuracji ratowników o własnych siłach zostali bezpiecznie sprowadzeni w okolice schroniska nad Morskim Okiem i dalej przewiezieni do szpitala w Zakopanem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Trudne warunki w górach

Podczas akcji panowały bardzo trudne warunki atmosferyczne. Niski pułap chmur uniemożliwił użycie śmigłowca, do tego zaczął padać śnieg, a temperatura spadła poniżej zera. Wyprawa ratunkowa trwała blisko 12 godzin.

- Turyści byli kompletnie nieprzygotowani do takiej wyprawy. Nie mieli odpowiedniego sprzętu, a ich obecność na najwyższym szczycie w Polsce świadczyła o tym, że nie zdają sobie w ogóle sprawy z tego, jakie są warunki. Turyści wyszli na Rysy od strony słowackiej i zaczęli schodzić na stronę polską, gdzie doszło do wypadku – powiedział ratownik dyżurny TOPR.

Spadł pierwszy śnieg

W nocy z poniedziałku na wtorek w Zakopanem spadł pierwszy jesienny śnieg. Według synoptyków opady śniegu lub deszczu ze śniegiem pod Tatrami mają utrzymać się do niedzieli, a temperatura będzie oscylowała w okolicach zera stopni Celsjusza.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ostrzegają, że na najbliższą dobę zapowiadane są duże opady śniegu, które stworzą bardzo trudne i ryzykowne warunki do uprawiania turystyki, a przy dużej intensywności opadów w Tatrach może pojawić się zagrożenie lawinowe.

"Zdecydowanie odradzamy wszelkich wyjść w wyższe partie Tatr, powyżej górnej granicy lasu, do czasu poprawy warunków" – czytamy w komunikacie TOPR.

Google

Autor:wini/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości