W Krakowie na świat przyszły sześcioraczki. Cztery dziewczynki i dwóch chłopców

Kraków

Sześcioraczki przyszły na świat w Krakowietvn24
wideo 2/9

W Krakowie przyszły na świat sześcioraczki: cztery dziewczynki i dwóch chłopców. Poród odebrali w poniedziałek przed południem lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego.

Jak poinformowali lekarze, ciąża została rozwiązana w 29. tygodniu przez cesarskie cięcie. Mama czuje się dobrze, dzieci przebywają w inkubatorach, każde z nich waży około 1 kilograma.

- To pierwsze narodziny sześcioraczków w Polsce i jedne z niewielu na świecie. Ta ciąża doprowadzona do 29. tygodnia to wspólny sukces położników i neonatologów. Konsultowaliśmy się i zdecydowaliśmy, kiedy przeprowadzimy cesarskie cięcie - tłumaczy kierownik oddziału Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. Ryszard Lauterbach.

Dodaje, że neonatologom zależało na tym, by dzieci jak najdłużej pozostawały w łonie matki.

Jak wyjaśnia prof. Lauterbach, lekarze byli przygotowani na narodziny pięcioraczków, dopiero podczas operacji okazało się, że jest jeszcze szóste dziecko. Najmniejsze z nich waży 890 gramów, największe 1300 gramów - Jesteśmy na razie zadowoleni. Dzieci przebywają w inkubatorach, jedno z nich wymagało intubacji, ale przygotowujemy się już, żeby odłączyć je od respiratora i podłączyć do nieinwazyjnej wentylacji - mówi neonatolog.

W domu na rodzeństwo czeka 2,5-letni chłopiec. Mama sześcioraczków ma 29 lat.

Raz na 4,7 miliarda

We wtorek na konferencji prasowej lekarze podadzą więcej informacji na temat niezwykłych narodzin – według statystyk sześcioraczki rodzą się bardzo rzadko – raz na 4,7 miliarda ciąż na świecie, taką ciążę trudno też doprowadzić do szczęśliwego finału.

Jak podawała w 2015 roku "Gazeta Wyborcza", w Polsce na tysiąc porodów czternaście kończy się urodzeniem więcej niż jednego dziecka.

Gratulacje od prezydenta

Do informacji o narodzinach odniósł się po południu na Twitterze prezydent Andrzej Duda. "Niesamowita wiadomość! W Krakowie urodziły się dziś 6-raczki.To pierwszy taki przypadek w Polsce. Mama i Dzieci (4 dziewczynki i 2 chłopców) czują się dobrze (jak na tę wyjątkową sytuację). Gratulacje i podziękowania dla Rodziców i Personelu Medycznego!" - napisał.

Dożywotnie karnety od Cracovii

W Krakowie już rozpoczął się boom po narodzinach sześcioraczków. Cracovia poinformowała, że dzieci otrzymają dożywotnie karnety na mecze "Pasów".

Co ciekawe, 11 lat temu, w tym samym krakowskim szpitalu, na świat przyszły pięcioraczki - Maja, Karolina, Julia, Natalia i Oliwka.

Szczęście do piątej potęgitvn24

Autor: FC, kb/gp, kg / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24