TVN24 | Kraków

Piloci wojskowego śmigłowca byli oślepiani wiązką lasera

TVN24 | Kraków

Autor:
gp
Źródło:
TVN24/Małopolska policja
Wiązką lasera w wojskowe helikopteryMałopolska policja
wideo 2/7
Małopolska policjaWiązką lasera w wojskowe helikoptery

Podczas przelotów szkoleniowych nad gminą Skawina piloci śmigłowca z Jednostki Wojskowej 4328 w Balicach poinformowali swoich przełożonych o kilkukrotnym kierowaniu w stronę maszyny zielonej wiązki lasera. Z relacji pilotów wynikało, że za każdym razem działo się to w jednym rejonie - na osiedlu domów jednorodzinnych.

Do zdarzeń doszło w dniach 6,18 i 19 listopada ubiegłego roku, około godziny 17. Piloci, by uniknąć kontaktu oczu z laserem, zmuszeni byli odwracać wzrok, a nawet zmieniać kierunek lotu śmigłowca.

Sprawą zajęli się śledczy z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Szczegółowa analiza przebiegu tych zdarzeń przeprowadzona zarówno przez jednostkę wojskową, jak i śledczych w ramach prowadzonego dochodzenia doprowadziła do wytypowania konkretnego rejonu i adresów, z których laser mógł zostać kierowany.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Laser zawinięty w bandaż

Światło lasera zmuszało pilotów do zmiany kierunku lotuMałopolska policja

Kilka policyjnych załóg udało się tam na przeszukania. W jednym z wytypowanych adresów, u 38-latka, policjanci znaleźli zawinięty w bandaż ortopedyczny i schowany w szafce z ubrankami dla dzieci laser emitujący zielone światło. Mężczyzna początkowo nie przyznawał się do kierowania go w stronę śmigłowców.

Światło lasera jest bardzo niebezpieczne dla pilotówMałopolska policja

Zasięg do 10 kilometrów

Śledczy zabezpieczyli i przekazali laser do badań w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Okazało się, że urządzenie to emituje na tyle niebezpieczne światło, że może spowodować trwałe uszkodzenie wzroku w przypadku trafienia nim w oko, a jego zasięg sięga nawet do 10 kilometrów.

Laser miał zasięg nawet do 10 kilometrówMałopolska policja

Skompletowany materiał dowodowy upewnił śledczych, że przestępstw tych dopuścił się 38-latek. Policjanci przedstawili mu trzy zarzuty stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa śmigłowca wojskowego i zdrowia pilotów, do czego w rezultacie się przyznał. Skierowano już akt oskarżenia do sądu. 38-latkowi grozi wysoka kara grzywny albo pozbawienia wolności do roku.

Podejrzany przyznał się do użycia laseruMałopolska policja

Autor:gp

Źródło: TVN24/Małopolska policja

Źródło zdjęcia głównego: Małopolska policja