Skandaliczne zachowanie niemieckich uczniów w Auschwitz. Pokazali neonazistowski gest

Nazistowski gest wykonany przez niemieckich uczniów w Auschwitz
Uroczystości 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
Źródło: TVN24

Podczas wizyty w miejscu pamięci byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 15-letni uczniowie z Goerlitz na wschodzie Niemiec wykonali skrajnie prawicowy gest białej siły. Zdjęcie incydentu krąży obecnie w mediach społecznościowych - pisze agencja dpa. Sprawa trafiła do sądu w Oświęcimiu.

Podczas wycieczki edukacyjnej w dniu 13 marca czwórka uczniów dziewiątej klasy pozowała do zdjęcia na tle byłego niemieckiego obozu zagłady, wykonując tzw. gest białej siły (White Power). Potwierdził to rzecznik saksońskiego urzędu ds. szkół i edukacji.

Według rzecznika dyrekcja szkoły Scultetus zareagowała natychmiast i przeprowadziła rozmowy z uczniami i rodzicami. Uczniowie otrzymali nagany - informuje dpa. Ponadto uzgodniono, że będą wykonywać prace społeczne w zakładzie pracy chronionej.

Neonazistowski gest nie jest karalny

Jak zauważa portal Tag24, gest wykonany przez uczniów ma reprezentować wyższość "białej rasy". Mimo że gest ten jest znakiem rozpoznawczym środowiska neonazistowskiego, jego stosowanie nie jest karalne.

Według Tag24 incydent stał się znany dzięki badaniom przeprowadzonym przez drezdeńską grupę "Antifa Elbflorenz", która z wielkim zaniepokojeniem zareagowała na neonazistowskie zdjęcie uczniów z Goerlitz. Zdaniem Antify zdarzenie to "pokazuje skalę wzrostu młodzieżowego neonazizmu w Saksonii".

Nazistowski gest wykonany przez niemieckich uczniów w Auschwitz
Nazistowski gest wykonany przez niemieckich uczniów w Auschwitz
Źródło: Bild

Policja: sprawa trafi do sądu

Małopolska policja poinformowała w oświadczeniu, że zgłoszenie w sprawie incydentu z udziałem trzech 15-letnich obywateli Niemiec trafiło do oświęcimskiej komendy we wtorek, 8 kwietnia, po południu.

"Z relacji wynikało, że nieletni podczas wykonywania zdjęcia wykonali dłońmi gest 'OK', który może być odczytany jako symbol białej siły tzw. White Power, czym mogli dopuścić się znieważenia Pomnika Zagłady" - poinformowała policja.

Małopolska komenda podała, że z uwagi na wiek nieletnich materiały w tej sprawie zostały przekazane do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Oświęcimiu.

Niedawno niemieckie media informowały o podobnym incydencie: uczniowie gimnazjum w Bielefeld na zachodzie Niemiec śpiewali rasistowską piosenkę w miejscu pamięci obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Jak pisał m.in. portal BR24, po zwiedzaniu niektórzy młodzi ludzie śpiewali: "Niemcy dla Niemców, obcokrajowcy wynocha".

Miejsce zagłady

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów z Polski i innych krajów Europy. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków nieżydowskiego pochodzenia śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innych narodowości.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: