Na dworcach przypomną o pierwszym transporcie Polaków do Auschwitz

22.12 | Dodatkowe pociągi, więcej wagonów na popularnych trasach i objęcie części pociągów pełną rezerwacją miejsc - tak PKP Intercity przygotowuje się do zwiększonego ruchu w czasie świąt. W zeszłym roku wagonów było za mało, a ludzie wsiadali przez okna. Na świąteczne oblężenie gotowa jest też Poczta Polska. Wprawdzie w tym roku przesyłek do rozesłania będzie więcej niż w latach poprzednich. Jednak dobra organizacja pracy, według pocztowców, ma zapewnić im wysoką skuteczność.(TVN24)
Podróżni usłyszą komunikat na dworcach kolejowych
Źródło: TVN24
Na trzynastu dworcach podróżni usłyszą w sobotę komunikat przypominający o 74. rocznicy pierwszej deportacji polskich więźniów do niemieckiego obozu Auschwitz – podał w poniedziałek Grzegorz Rosengarten z Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich.

Komunikat przypomni, że "14 czerwca 1940 roku niemieccy okupanci przywieźli z więzienia w Tarnowie do obozu koncentracyjnego Auschwitz grupę 728 Polaków, głównie ludzi młodych – harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku".

Komunikat na dworcach kolejowych

Rosengarten poinformował, że podróżni usłyszą komunikat na dworcach kolejowych w Tarnowie, skąd wyjechał pierwszy transport, Krakowie Płaszowie i Krakowie Głównym, przez które przejeżdżał, i Oświęcimiu, dokąd zmierzał, a także w Gdańsku i Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu oraz na trzech dworcach warszawskich – Wschodnim, Centralnym i Zachodnim. Zostanie wygłoszony dwukrotnie: ok. godz. 8, a następnie tuż przed południem.

- Dzień deportacji pierwszych Polaków do Auschwitz uznawany jest za początek funkcjonowania tego największego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady, w którym osadzono 150 tys. Polaków, a ok. 75 tys. spośród nich tam zginęło. Wielu z nich umierało z okrzykiem na ustach "Niech żyje Polska"! Nigdy o nich nie zapomnijmy! – brzmi komunikat.

Główne uroczystości rocznicowe

Stowarzyszenie, które jest organizatorem głównych uroczystości rocznicowych, przygotowało akcję wspólnie ze spółką PKP Polskimi Liniami Kolejowymi.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w Miejscu Pamięci Auschwitz. Zainauguruje je msza, po której uczestnicy, w tym żyjący byli więźniowie z pierwszego transportu, złożą hołd ofiarom przed ścianą straceń na dziedzińcu bloku 11. Niemcy w tym miejscu rozstrzelali podczas wojny wiele tysięcy osób, głównie Polaków. Złożą także kwiaty przed tablicą upamiętniającą więźniów z pierwszego transportu, wmurowaną na budynku nieopodal obozu. W jego podziemiach Niemcy osadzili Polaków, gdyż obóz nie był jeszcze gotowy.

Miejsce Zagłady

Niemcy założyli obóz, aby więzić w nim Polaków. Dwa lata później powstał Auschwitz II-Birkenau, który stał się miejscem zagłady Żydów. Kompleks obozowy uzupełniała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich skupia byłych więźniów, w tym deportowanych pierwszym transportem, ich rodziny oraz ludzi zainteresowanych historią obozu. Dzięki jego staraniom 14 czerwca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.

04.05.2014 | Coraz bardziej zniszczone Auschwitz-Birkenau. Dyrekcja jest bezradna

04.05.2014 | Coraz bardziej zniszczone Auschwitz-Birkenau. Dyrekcja jest bezradna

Autor: just/ / Źródło: PAP

Czytaj także: