Masz uwagi do projektu ustawy Senatu o KRS? Możesz je zgłosić osobiście podczas wysłuchania obywatelskiego

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków
Iustitia przeanalizowała listy poparcia do nowej KRS "Fakty" TVN
wideo 2/5
"Fakty" TVNIustitia przeanalizowała listy poparcia do nowej KRS

Wszyscy, którzy chcą oficjalnie wyrazić opinię o przygotowanym przez senatorów projekcie ustawy dotyczącej między innymi Krajowej Rady Sądownictwa mogą to zrobić osobiście. Wystarczy pojawić się na Obywatelskim Wysłuchaniu Publicznym w Krakowie. Termin zgłoszeń na nie mija w ten wtorek.

Wysłuchanie ma dotyczyć senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz innych ustaw.

"Wysłuchanie organizujemy po to, aby możliwie szerokie grono obywateli i obywatelek mogło wyrazić swoją opinię o przygotowanym przez senatorów projekcie ustawy, który przewiduje m.in. nowy sposób powoływania członków KRS. Sposób ich powoływania ma bowiem zasadnicze znaczenie dla niezawisłości sędziów i niezależności sądów w Polsce. (…) Ważne, aby na początku kadencji Senatu ustanowić możliwie wysoki standard uczestnictwa obywateli i obywatelek w procesie stanowienia prawa. Jest to tym istotniejsze, że niestety w ostatnich latach ich rola w tym procesie została radykalnie ograniczona" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez organizatorów.

Projekt dotyczący KRS to jedna z pierwszych inicjatyw ustawodawczych Senatu obecnej kadencji. Inicjatorzy projektu deklarują "otwartość na zgłaszane uwagi".

Termin do wtorku

Wydarzenie organizują: Pracownia Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia", Fundusz Obywatelski, Instytut Studiów Strategicznych Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Inicjatywa Wolne Sądy we współpracy z Senatem RP. Sprawozdawcą wysłuchania będzie senator Bogdan Klich.

Wysłuchanie odbędzie się 28 lutego w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa w Pałacu Wielopolskich (plac Wszystkich Świętych 3/4 w Krakowie) , początek o godzinie 17. Jak tłumaczą organizatorzy, wydarzenie zostanie zorganizowane poza budynkiem Senatu i poza Warszawą, "żeby poszerzyć dostęp osób i instytucji, które chcą zająć stanowisko w sprawie projektu i jest uzupełnieniem procesu konsultacji publicznych dotyczących projektu ustawy prowadzonych bezpośrednio przez Senat". W wysłuchaniu może uczestniczyć każdy, a kolejność wystąpień będzie losowana. Trzeba jednak wcześniej wypełnić formularz zgłoszeniowy. Termin składania zgłoszeń mija we wtorek, 25 lutego.

Wszystkie informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.wysluchanieobywatelskie.pl.

wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Kuba Ociepa / Agencja Gazeta