Trochę się biją, a trochę bawią. Dwa małe niedźwiadki pod okiem niedźwiedzicy uchwycił leśniczy Kaźmierz Nóżka z nadleśnictwa Baligród (Podkarpacie).
Film, który w ten weekend na portalu społecznościowym opublikowało nadleśnictwo, powstał niemal rok temu (przełom marca i kwietnia 2018), więc można się domyślać, że dziś uwiecznione na nim niedźwiadki mają trochę "poważniejsze" zabawy, takie jak na przykład polowanie.
Na archiwalnym nagraniu widać jednak, jak dwa bardzo młode niedźwiedzie brunatne trenują swoje "dorosłe" umiejętności, tarmosząc się i podgryzając na leśnym runie. Wszystkiemu przygląda się niedźwiedzica, jednocześnie węsząca wśród liści i patyków za czymś smacznym. Po chwili zabawy matka i młode oddalają się.
Koniec zimowego snu
Chociaż nagranie jest z przełomu marca i kwietnia Kazimierz Nóżka ostrzega, że już teraz można natknąć się w lesie na takie obrazki – i że rozsądnie jest ich unikać.
- Część niedźwiedzi już się wybudziła, niedźwiedzice, które w tym sezonie rodziły młode, zaczynają je uczyć w pobliżu gawr. Dlatego teraz trzeba zachować wyjątkową ostrożność podczas spacerów po lesie i trzymać się szlaków – zaznacza Nóżka.
Niedźwiedzie na Podkarpaciu
Na Podkarpaciu od początku lat 70. ubiegłego wieku ponad sześciokrotnie wzrosła liczba niedźwiedzi. 40 lat temu było ich niespełna 20 i występowały jedynie w Bieszczadach. Ćwierć wieku później było ich już 50, a w pierwszych latach tego stulecia - 100.
Obecnie w południowo-wschodniej Polsce, głównie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim, bytuje blisko 200 tych drapieżników, jest to około 90 proc. polskiej populacji.
Wśród podkarpackich niedźwiedzi nie występuje zjawisko synantropizacji, czyli zaniku instynktownego strachu i skłonności do przebywania w pobliżu ludzi, głównie w celu łatwego zdobycia pożywienia. Takie przypadki zdarzają się np. u niektórych niedźwiedzi tatrzańskich.
Niedźwiedzie są wszystkożerne. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat. Zaliczają się do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.
Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe