Orkiestry górnicze, mydło z węgla, wycieczki na kopalnię. Taki mamy klimat na szczycie

[object Object]
Na szczycie klimatycznym COP24 Polska zaprezentowała węgielTVN 24 Katowice
wideo 2/33

Gości szczytu klimatycznego w Katowicach obudziły dzisiaj górnicze orkiestry dęte. Przypadek, akurat jest Barbórka. Ale taka sama orkiestra grała wczoraj na ceremonii otwarcia COP24, a na polskim stoisku wystawienniczym dominuje węgiel. Bo Katowice nie wstydzą się historii? Ale węgiel to nie tylko przeszłość. Partnerami Ministerstwa Środowiska w organizacji konferencji są największe spółki górnicze.

Konferencja COP24 odbywa się pod szybem kopalnianym. To zabytek. Kiedyś była tu kopalnia węgla kamiennego Katowice. Zachowano pokopalniane obiekty i postawiono modernistyczny gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego (między Spodkiem a Narodową Orkiestrą Symfoniczną i Muzeum Śląskim).

Przesłanie dla gości szczytu klimatycznego: nie zapominamy o historii, ale węgiel to przeszłość.

Poniedziałek, ceremonia otwarcia COP 24, gra orkiestra górnicza. To już może trochę dziwić. Na oficjalnym Twitterze Katowic komentatorzy pytają, czy to ponury żart i czy ktoś upadł na głowę.

Gosci COP 24 witała orkiestra górniczaTwitter

Katowice od dawna próbują zmienić swój industrialny wizerunek. Kiedy starały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, urzędnicy wymyślili hasło Katowice Miasto Ogrodów i tak nazwali najważniejszą instytucję, odpowiedzialną do dzisiaj za organizację imprez kulturalnych.

Dlaczego stolica Górnego Śląska, gdy zjeżdżają do niej przedstawiciele wszystkich państw, chce być znów miastem górników? Od połowy XVIII wieku powstało tutaj 50 kopalń, dzisiaj czynne są tylko trzy.

Gościom konferencji i tak nie umknęłoby, że w tym mieście wciąż prężnie działają górnicze orkiestry dęte. Chodzą od wtorkowego świtu po Katowicach i grają. Taką pobudkę zorganizowała mieszkańcom i przyjezdnym właśnie instytucja Katowice Miasto Ogrodów.

To akurat zbieg okoliczności. 4 grudnia jest Barbórka, święto górników.

Ale stoisko wystawiennicze Katowic na COP24 nie może być przypadkiem.

Mydło i serce z węgla

Na stoiskach innych państw kręcą się miniaturki wiatraków i jest zielono. Na katowickim czarno. Węgiel.

Bryły węgla leżą za szkłem w podłodze i na ścianach za kratami, przypominając koksowniki, czyli wystawiane co roku na przystankach tramwajowych i autobusowych w śląskich miastach kosze z żarzącym się koksem (nie dla ozdoby, mają grzać przechodniów, dymiąc na otwartym powietrzu).

Węgiel na polskim stoisku na CP24TVN 24 Katowice

To "przewrotna" prezentacja, jak mówi Marcin Stańczyk z wydziału promocji urzędu miasta w Katowicach.

- Od samego początku naszych prezentacji przed delegacją sekretariatu UNFCCC (Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu) o staraniach Katowic jako gospodarza szczytu klimatycznego mówiliśmy o tym, co nas charakteryzuje najbardziej, czyli o transformacji z dawnego Śląska, opartego na ciężkim przemyśle, do nowoczesnej metropolii, nowoczesnego regionu, bardzo zielonego. Bardzo ujęliśmy tym przedstawicieli ONZ, którzy wizytowali Katowice i ta historia "black to green in progress" bardzo ich urzekła - wyjaśnia Stańczyk.

Bo w drugiej części katowickiego stoiska w podłogowych gablotach i na ścianie jest trawa. Przesłanie: 40 procent powierzchni Katowic zajmują lasy. Nie widać tego i nie czuć w centrum Katowic, które muszą przemierzać od poniedziałku goście COP24. Zagraniczni korespondenci skarżyli się na gryzące powietrze.

- Nie możemy zapominać, że jesteśmy na Śląsku, że ten węgiel tu był i jest i nie należy się tego bać - dodaje Stańczyk. Podkreśla, że miasto się tego nie wstydzi, bo wie, co z tym węglem robić. Mydło i biżuterię. Nie surowiec energetyczny, ale "sadza soap" i serduszka z węgla. Stańczak twierdzi, że znikają ze stoiska.

Mydło z węgla, polski produkt na COP24TVN 24 Katowice

Bez węgla nie ma wiatraków?

- Czy przemysł węglowy nie jest odpowiedzialny za niekorzystne zmiany klimatu? Czy spółki węglowe rezygnują z wydobycia i sprzedaży węgla? - pytam Ministerstwo Środowiska, bo jego partnerami przy organizacji COP 24 zostały Jastrzębska Spółka Węglowa i Polska Grupa Górnicza.

To same pytania zadaję partnerom.

"Nabór na partnera COP24 był otwarty dla wszystkich zainteresowanych" - odpowiada ministerstwo.

Zapytałam także, jakie prawa i obowiązki mają mają partnerzy COP24, jaki mają wpływ na kształt konferencji.

"Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. zapewnia ubrania dla wolontariuszy" - czytam w odpowiedzi. Natomiast "Polska Grupa Górnicza S.A. - wycieczki do kopalni".

To nie wszyscy partnerzy. Za wsparcie cateringowe odpowiada PKN Orlen S.A., który produkuje energię z ropy.

"Wybrane podmioty mają świadomość postępujących zmian klimatu, dlatego dywersyfikują swoją działalność w kierunku niskoemisyjnych, innowacyjnych rozwiązań" - pisze dalej ministerstwo.

"Chcemy walczyć ze stereotypami. Z tym, że węgiel jest jeden i służy tylko do opalania w piecach domowych i jest wykorzystywany w elektrowniach węglowych. Wyobrażenia na ten temat są mylne" - odpowiada mailem Katarzyna Jabłońska-Bajer w imieniu JSW.

Dalej wyjaśnia, że gdyby nie JSW i węgiel, nie byłoby samochodów elektrycznych i wież wiatrowych, bo budowane są ze stali, która powstaje w hutach, opalanych węglem koksowym z JSW. "Z 1 tony węgla wytwarzane są 2 tony stali" - chwali się spółka.

Co jeszcze górnictwo robi dla ekologii? Między innymi:

- wykorzystuje metan, przechwytuje go i zamienia w prąd, dzięki temu mniej trującego gazu trafia do atmosfery, a za cztery lata zgodnie z planem ma on zaspokoić spółkę energetycznie,

- chce separować wodór z gazu koksowniczego, by wykorzystywać go do produkcji bezemisyjnej energii elektrycznej,

- buduje stacje zasilania samochodów elektrycznych, wykorzystując fotowoltaikę i udostępnia je bezpłatnie.

Spółka jednak sama przyznaje, że jest to minimalizacja negatywnych skutków działalności, a nie likwidacja.

Andrzej Duda: obce, nie nasze, nie polskie interesy

JSW bardzo chce i przekonuje, ale na świecie Polska nie jest postrzegana jako producent ekologicznego paliwa. "Klimat będzie ratowany w Katowicach - mieście, które kocha węgiel" - pisze w dniu rozpoczęcia szczytu klimatycznego COP24 szwedzki dziennik "Dagens Nyheter". "Tu jest najgorsze powietrze w Europie" - dodaje.

Autor reportażu już skorzystał z wycieczki na kopalnię. Ubrudzone węglowym pyłem twarze widniały w niedzielę na pierwszej stronie "Dagens Nyheter".

Na powierzchni widział też parki, rowery, kawiarnie. "Ale zapachu nie da się od tego oderwać. Ani smogu, (...) gdy miliony mieszkańców palą w piecach węglowych" - pisze.

"Gdy świat zbierze się, aby powstrzymać zmiany klimatyczne, to gryzące, brązowe powietrze będzie przypominać, że w tym regionie króluje jedno z najbardziej brudnych i wpływających na klimat źródeł energii" - ocenia "Dagens Nyheter". "Dla Polski, zwłaszcza dla Śląska, węgiel jest czymś więcej niż paliwem. Czarne złoto jest częścią polskiej tożsamości".

W poniedziałek oliwy do ognia dolewa prezydent Andrzej Duda.

- Węgiel jest naszym strategicznym surowcem. Jak podają eksperci, mamy jeszcze zapasy węgla na 200 lat i trudno, żebyśmy z naszego surowca całkowicie zrezygnowali - mówi w dniu oficjalnego otwarcia szczytu.

Takie słowa nie pomagają w odbiorze polskiego "czarnego stoiska".

"Obraza dla wszystkich z planety"

Zagraniczni goście komentują na twitterze:

Caroline Rance: "Właśnie wpadłam do polskiego pawilonu rządowego na COP24. Ich stanowisko jest dosłownie zrobione z węgla. Węgiel na podłodze, stosy węgla zamiast ścian, prezentują mydło z węgla, i żel pod prysznic (płynny węgiel dla ciała i duszy) & biżuterię z węgla. Przypominam że to jest na 'szczycie klimatycznym ONZ".

Komentarze na twitterze do polskiej prezentacji na COP24Twitter

Bill: "COP24 jest oficjalnie otwarte przez Polską orkiestrę górniczą. Takie absurdy pokazują, dlaczego uważam że ten szczyt to farsa. Więcej gadania i poklepywania się po plecach nad 'postępami, jakie zrobiliśmy' podczas gdy planeta płonie".

Alessandro Vitelli: "Polskie stoisko na COP24 zaprojektowane z grud węgla. Topowe trollowanie COP24."

Komentarz na Twitterze do polskiej prezentacji na COP24Twitter

James Ellsmoor: "Na szczycie klimatycznym nasz gospodarz, Polska, wita nas świątynią z autentycznego węgla. Tegoroczne UNFCCC jest sponsorowane przez kompanie węglowe w kraju który generuje 80% elektryczności z węgla. Obraza dla wszystkich którym zależy na planecie".

Tymczasem prezydent Duda we wtorek wprost ze szczytu jedzie na Barbórkę do Brzeszcz pod Oświęcimiem. Przemawia: "Polskie górnictwo stanowi jeden z fundamentów naszej gospodarki, stanowi o naszym bezpieczeństwie energetycznym, jest gwarancją naszej suwerenności energetycznej".

O COP24 mówi: "Chcę powiedzieć jasno i wyraźnie, jesteśmy jej organizatorem, ale jesteśmy tam także po to, żeby mówić prawdę w sposób wolny od poprawności politycznej dyktowanej przez obce, nie nasze, nie polskie interesy".

Andrzej Duda podczas obchodów Barbórki w Brzeszczach
Andrzej Duda podczas obchodów Barbórki w Brzeszczachtvn24

Autor: mag\kwoj / Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej zatrzymała byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Po godzinie 15.30 Romanowski został wyprowadzony z mieszkania. Zostać przewieziony do prokuratury i tam ma usłyszeć zarzuty.

Marcin Romanowski zatrzymany. "Na dziś jest zaplanowane przesłuchanie w Prokuraturze Krajowej"

Marcin Romanowski zatrzymany. "Na dziś jest zaplanowane przesłuchanie w Prokuraturze Krajowej"

Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Blisko miesiąc po zaginięciu dziewiętnastoletniego brytyjskiego turysty na Teneryfie, miejscowe władze poinformowały o odnalezieniu ciała młodego mężczyzny.

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Źródło:
BBC, tvn24.pl

To źle, że do takich sytuacji dochodzi, że ktoś robi rzeczy, które później są przedmiotem takich zarzutów i to uprawdopodobnionych - mówił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, komentując zatrzymanie Marcina Romanowskiego.

Romanowski zatrzymany. Hołownia: to nie są rzeczy, które powinny budzić satysfakcję

Romanowski zatrzymany. Hołownia: to nie są rzeczy, które powinny budzić satysfakcję

Źródło:
TVN24

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Łodzi odroczył wyznaczoną na poniedziałek rozprawę z powództwa rodziny zmarłej w Egipcie Magdaleny Żuk przeciwko łódzkiemu biuro podróży. Na rozprawę nie stawili się adwokat powodów i dwoje świadków. Sąd nałożył na świadków po 700 zł kary.

Śmierć Magdaleny Żuk w Egipcie. Sąd po raz kolejny odroczył rozprawę o zadośćuczynienie

Śmierć Magdaleny Żuk w Egipcie. Sąd po raz kolejny odroczył rozprawę o zadośćuczynienie

Źródło:
PAP

Policjanci z Opoczna (woj. łódzkie) zatrzymali 13-, 14- i 19-latka w związku z podpaleniem 20-latka. Jak informuje policja, o losie małoletnich, zdecyduje sąd, z kolei 19-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Podpalony 20-latek walczy o życie w jednym z warszawskich szpitali. Został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej.

Podpalony 20-latek walczy o życie. "Doszło do sprzeczki"

Podpalony 20-latek walczy o życie. "Doszło do sprzeczki"

Źródło:
tvn24.pl

We Wrocławiu motocyklista pobił się z kierowcą samochodu osobowego. Awantura wywiązała się na światłach na ulicy Ślężnej. Informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

- Marcin Romanowski zamierza odpowiadać na pytania prokuratury. Taką przyjął strategię obronną - powiedział w TVN24 Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski zajmujący się nieprawidłowościami związanymi z Funduszem Sprawiedliwości. Wojciech Czuchnowski z "Gazety Wyborczej" podkreślał, iż "bulwersujące jest to, że centralą tej zorganizowanej grupy było Ministerstwo Sprawiedliwości".

Jaka będzie "strategia obronna" Romanowskiego? "Zebrany materiał jest bardzo mocny"

Jaka będzie "strategia obronna" Romanowskiego? "Zebrany materiał jest bardzo mocny"

Źródło:
TVN24

W niedzielę w hali magazynowej przy ulicy Oliwskiej w Gdańsku wybuchł pożar. W poniedziałek po południu nadal trwało dogaszanie i, jak przekazały służby, strażacy nie "dotarli jeszcze do jego epicentrum". W hali magazynowane były tworzywa sztuczne. Służby wojewody przekazały, że nie ma zagrożenia dla środowiska. Będą dalsze badania. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców alert z apelem, by nie wchodzić do wody na plaży w Brzeźnie - zamknięte są trzy kąpieliska. Według straży pożarnej to jeden z największych pożarów w mieście w ostatnich latach.

Największy w mieście pożar od lat. Strażacy "nie dotarli jeszcze do epicentrum"

Największy w mieście pożar od lat. Strażacy "nie dotarli jeszcze do epicentrum"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Policja stanu Pensylwania potwierdziła tożsamość dwóch osób, które zostały ciężko ranne podczas zamachu na Donalda Trumpa. Wcześniej media informowały o śmierci 50-letniego strażaka Coreya Comperatore, który "zginął jako bohater", próbując "zasłonić swoją rodzinę przed kulami".

Po zamachu na Donalda Trumpa dwie osoby "w stanie krytycznym, ale stabilnym". Ujawniono, kim są

Po zamachu na Donalda Trumpa dwie osoby "w stanie krytycznym, ale stabilnym". Ujawniono, kim są

Źródło:
tvn24.pl, CBS News, CNN

Strefa buforowa na Cyprze to "ciche pole bitwy" - mówi szef sił pokojowych w tym kraju. Od początku tego roku na Cyprze zarejestrowano o 70 procent więcej przypadków naruszenia strefy niż przed rokiem - alarmuje Associated Press. Tym samym rosną obawy o eskalację konfliktu na wyspie podzielonej między greckich i tureckich Cypryjczyków.

Obawy o Cypr. Eskalacja konfliktu? "Błąd to kwestia czasu"

Obawy o Cypr. Eskalacja konfliktu? "Błąd to kwestia czasu"

Źródło:
PAP

Pod zaparkowanym na ulicy 11 Listopada aucie zapadła się jezdnia. W wydostaniu pojazdu właścicielowi pomogli strażnicy miejscy.

Pod autem zapadła się jezdnia

Pod autem zapadła się jezdnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciało 57-latka dryfujące w zbiorniku w Katowicach zauważyła przechodząca obok kobieta. Mężczyzna poszedł tam popływać, mimo że nie ma tam ratowników. To nie kąpielisko, tylko łowisko wędkarzy.

Poszedł popływać tam, gdzie jest zakaz kąpieli. Utonął

Poszedł popływać tam, gdzie jest zakaz kąpieli. Utonął

Źródło:
tvn24.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dogi, które pod koniec czerwca zagryzły na posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) siedmioletnią dziewczynkę, wróciły do gospodarstwa. Jednak, jako że zostały uznane za dowód rzeczowy, właścicielka nie może nimi dobrowolnie rozporządzać, np. sprzedać. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. 

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Źródło:
PAP

Mrożące krew w żyłach zdarzenie na jednym ze skrzyżowań w Łodzi. Kierujący samochodem osobowym mężczyzna potrącił na oczach dziecka jadącą na rowerze kobietę. 46-latka została przewieziona do szpitala. Sprawą zajmuje się policja.

Potrącił matkę na oczach dziecka. Nagranie

Potrącił matkę na oczach dziecka. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80 procent Rosjan nie stać na wakacje w kraju - przekazał w poniedziałek rosyjski portal Moscow Times bazując na oficjalnych danych publikowanych przez branżę turystyczną. Ze względu na wzrost cen obywatele decydują się natomiast na weekendowe wycieczki do regionów najbliższych miejscu zamieszkania.

Wakacyjne podróże nie dla Rosjan

Wakacyjne podróże nie dla Rosjan

Źródło:
PAP

Mieszkanka jednego z osiedli w Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) zwróciła się do władz miasta z prośbą o postawienie przenośnej toalety, która służyłaby użytkownikom placu zabaw. Urzędnicy twierdzą jednak, że to niemożliwe, bo stoi tam pomnik upamiętniający zamordowanych w 1944 roku, a poza tym toalety nie życzą sobie okoliczni mieszkańcy. 

Przy placu zabaw nie będzie toalety. "Mogłaby urazić"

Przy placu zabaw nie będzie toalety. "Mogłaby urazić"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w związku z zabójstwem 39-letniej mieszkanki Chorzowa. Policja poinformowała w poniedziałek, że zwłoki kobiety uważanej za zaginioną po ponad dwóch miesiącach znaleziono w Piekarach Śląskich.

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Źródło:
PAP

W poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Paypal, oferującą szybkie płatności online, karę w wysokości 106 milionów złotych. - Jej klauzule są ogólne, wieloznaczne i niezrozumiałe. Konsument, czytając te postanowienia, nie może przewidzieć, które z jego działań zostać uznane za zabronione - przekazał prezes UOKiK. PayPal podał w oświadczeniu, że analizuje decyzję UOKiK.

Ponad 100 mln zł kary dla operatora szybkich płatności. "Bezprecedensowe naruszenia"

Ponad 100 mln zł kary dla operatora szybkich płatności. "Bezprecedensowe naruszenia"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Shannen Doherty nie żyje. Gwiazda serialu "Beverly Hills, 90210" zmarła w sobotę w wieku 53 lat. Od blisko dekady zmagała się z chorobą nowotworową. Dzieliła się tym otwarcie zarówno w mediach społecznościowych, jak i w licznych wywiadach. Podczas jednego z ostatnich takich wystąpień mówiła, jak rak wpłynął na jej życie i co pomogło jej odnaleźć "poczucie spokoju".  

Shannen Doherty o swojej walce z rakiem. Mówiła: nie boję się śmierci, ale nie chcę jeszcze umierać

Shannen Doherty o swojej walce z rakiem. Mówiła: nie boję się śmierci, ale nie chcę jeszcze umierać

Źródło:
tvn24.pl, New York Post

Kilkaset strzałów z broni oddał 45-latek, który postawił wszystkie służby na nogi w sobotnie popołudnie w Łęczycy (woj. łódzkie). Jak informuje prokuratura, mężczyzna siedział w swoim mieszkaniu i strzelał w kierunku swoich okien. Jego ciało bez żadnych obrażeń odnaleźli policyjni kontrterroryści. W lokalu znaleziono też pięć pistoletów i amunicję, której mężczyzna nie zdążył użyć. Przyczynę jego śmierci ma wyjaśnić sekcja zwłok.

Strzelił kilkaset razy. Nie wiadomo, jak zmarł

Strzelił kilkaset razy. Nie wiadomo, jak zmarł

Źródło:
tvn24.pl

W Łobozewie Dolnym (Podkarpackie) podczas jazdy zapalił się osobowy samochód. Pojazd doszczętnie spłonął. Kierowca zdążył w porę opuścić auto, nie odniósł obrażeń.

Samochód podczas jazdy stanął w płomieniach

Samochód podczas jazdy stanął w płomieniach

Źródło:
tvn24.pl

Nie powinno mnie tu być. Powinienem być martwy - powiedział Donald Trump w wywiadzie dla gazety "New York Post", dzień po nieudanym zamachu na jego życie na wiecu w Pensylwanii. - Lekarz powiedział, że to cud - stwierdził.

Donald Trump po zamachu: powinienem być martwy

Donald Trump po zamachu: powinienem być martwy

Źródło:
New York Post

Niewymieniony z nazwiska przedstawiciel republikanów w rozmowie z "Washington Post" przekazał, że od miesięcy trwały nieporozumienia z Secret Service w zakresie dbania o bezpieczeństwo Donalda Trumpa. - Służby nie traktowały poważnie sygnałów, które do nas spływały - opowiada gazecie anonimowy polityk. Eksperci grzmią o "katastrofalnej porażce" i zastanawiają się, jakim cudem uzbrojony zamachowiec mógł znaleźć się tak blisko przemawiającego kandydata. 

"Jakim, k***a, cudem?". Byli agenci grzmią, Secret Service się tłumaczy

"Jakim, k***a, cudem?". Byli agenci grzmią, Secret Service się tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, "Washington Post", CNN, Politico

Wniosek Służby Kontrwywiadu Wojskowego do prokuratury w sprawie Mariusza Błaszczaka jest gotowy – przekazał Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i koordynator służb specjalnych. Chodzi o odtajnienie przez byłego szefa MON części dokumentu planu użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej "Warta".

Wniosek SKW do prokuratury w sprawie Mariusza Błaszczaka. Szef MSWiA o szczegółach

Wniosek SKW do prokuratury w sprawie Mariusza Błaszczaka. Szef MSWiA o szczegółach

Źródło:
PAP

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. FBI potwierdziło doniesienia, że Crooks działał sam, a jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Nowe informacje z FBI. Śledczy zyskali dostęp do telefonu sprawcy zamachu

Nowe informacje z FBI. Śledczy zyskali dostęp do telefonu sprawcy zamachu

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, CNN, PAP

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl